| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
01. Przeczytane w 2012
02.Przeczytane w 2011
03.Przeczytane w 2010
04.Przeczytane w 2009
05.Przeczytane w 2008
06.Przeczytane w 2007
07.Książki,które się pamięta latami
08.Niedoczytane
09. Nie tylko czytam
10.Zakładki go książek
11 .Kontakt
12. Tu jest kulturalny klimat

Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
środa, 03 października 2012

Antropofagia, nekrofagia, żywa spiżarnia, kanibalizm

Autor dogłębnie opisał przyczyny i skutki zesłania w 1933 na wyspę Nazino na rzece Ob rosyjskich „elementów zdeklasowanych”. Jednak te 4000 zesłańców zmarłych lub zaginionych na Nazinie to „tylko” 1% wszystkich deportowanych, którzy zginęli lub zaginęli w 1933 roku. Wielki plan kolonizacji obszarów syberyjskich przez „miejskie elementy zdeklasowane” opracowany przez G.Jagodę zakończył się ogromną klęską i kanibalizmem.

 Najciekawsze dla mnie zaczęło się od rozdziału 5. Cztery pierwsze rozdziały to wprowadzenie do sytuacji gospodarczej Rosji w latach 1933. Opracowanie zawiera sporo danych liczbowych. Daje to wprawdzie lepszy obraz sytuacji, ale dla mnie tych suchych informacji było stanowczo za dużo. W pamięci pozostało mi niewiele. Autor wiele miejsca poświęcił sytuacji gospodarczej i systemowi podejmowania decyzji. A ja natomiast liczyłam na obszerniejszy i bardziej szczegółowy opis życia zesłańców na wyspie Nazino.

 Z okładki:

Jak co roku wiosną 1933 mieszkańcy jednej z wiosek nad rzeką Ob popłynęli na wyspę Nazino obdzierać korę z drzew. Tym razem ich oczom ukazał się przerażający widok. 6 tysięcy ludzi uznanych przez reżim za "elementy zdeklasowane i szkodliwe społecznie" zostało tu deportowanych z odległych części sowieckiej Rosji. Władza pozostawiła ich samym sobie - bez żywności, opieki medycznej i nadzoru - stłoczonych na niewielkiej wyspie śmierci w środku lodowego piekła.

"Likwidacja klasy kułaków" dotknęła 2 miliony osób. W ciągu trzech lat życie straciła niemal połowa przesiedlonych. Nawet Stalin, gdy dowiedział się o losach ludzi pozostawionych na Nazinie, osobiście rozkazał wstrzymać akcję. Nicolas Werth odsłania klimat przemocy i zacofania, jaki panował na obszarach sowieckiego "Dzikiego Wschodu". Oto historia Wyspy Kanibali.

wtorek, 02 października 2012

Odkrywamy sekrety Hanny

Do filmu Lektor podejścia robiłam dwa. Widziałam w nim tylko dewiację. Stara baba, konduktorka Hanna sprowadza na manowce młokosa. I tym sposobem nie obejrzałam filmu do końca, chociaż Kate Winslet bardzo lubię.

 Kiedy zobaczyłam Lektora na półce bibliotecznej nie mogłam się jednak oprzeć. I byłam w lekkim szoku, kiedy doczytałam do końca i dowiedziałam się o co tu naprawdę chodzi.

I co? Bardzo ciekawe zakończenia. Książka tajemnicza, intrygująca.

 Można się długo, długo spierać nad tym, czy powinno się kochaną osobę ratować wbrew jej woli. Biorąc pod uwagę wiele aspektów, a chociażby to, że człowiek może przedkładać godność nad śmierć, odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna.

 

Z okładki:

Piętnastolatek nawiązuje romans ze starszą od siebie kobietą, konduktorką tramwajową - Hanną. Chłopak zaczyna bywać w jej domu i częścią ich miłosnego rytuału staje się wspólne czytanie książek - on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie znosi samotność. Niespodziewanie rozstają się na kilka lat, by ponownie spotkać się na sali sądowej. W trakcie procesu poznajemy mroczną przeszłość Hanny.

środa, 05 września 2012

Roberta leczy, Roberta kocha

To trzecia, ostatnia część trylogii o rodzie Cole’ów. I sobie przeskoczyłam o dziewięć wieków w całkiem inny świat. Główna bohaterka Roberta Cole, spadkobierczyni wielkiego Medicusa także odkrywa w sobie dar wyczuwania, kiedy uchodzi z człowieka życie, także podąża po wielu perypetiach za swym powołaniem.

 Ale, ale niestety część trzecia nie dorównuje poziomowi części pierwszej. Stany Zjednoczone, wiek XX, bohaterka Roberta Cole- to już nie to miejsce, nie ten czas i nie ta akcja.

Czytamy bez uniesień, żegnamy się z książką bez wzruszeń. Zbyt codzienna, szara, czytadło. Jednym słowem książka zaliczona, ale też nie czytając jej, wiele bym nie straciła.

 

Z okładki:

 Wielu potomków Roberta J. Cole’a było lekarzami, niektórzy zaś odznaczali się niezwykłym szóstym zmysłem, zwanym w rodzinie Darem, pozwalającym przeczuwać, czy pacjent wyzdrowieje. W XX wieku Dar odziedziczyła Roberta Cole, która sprawiła zawód ukochanemu ojcu, gdy wybrała studia prawnicze, nie medyczne. Powołanie okazało się jednak silniejsze. Roberta poddała się w końcu przeznaczeniu, kontynuując tradycję długiej linii przodków.

niedziela, 26 sierpnia 2012

Błogosławieni, którzy odpowiedzieli na powołanie albowiem oni szczęśliwi będą

Świetna książka, każda przeczytana strona cieszy, satysfakcjonuje czytelnika, a jednocześnie budzi smutek, ponieważ zbliżamy się do końca przygód Roba Cole’a. 

Bardzo się cieszę, że istnieją wciąż gdzieś bardzo dobre książki warte przeczytania.  Właśnie na taką natrafiłam.548 stron czyta się na jednym wydechu. Tak wiele się dzieje dobrego i złego w życiu Roba.

 Początek tej książki jest smutny: pięcioro dzieci traci oboje rodziców. Kto ma miękkie serce, łka już na początku. Ale jeśli już przebrniemy przez czas smutny, otwiera nam się barwna XI –wieczna Anglia. Mało tego, jeszcze barwniejsza okazuje się Persja. Najpierw przez Anglię wędrujemy z Robertem i jego opiekunem-balwierzem. Ale kiedy Robert odkrywa w sobie powołanie do leczenia ludzi nic nie jest w stanie go powstrzymać od wyprawy do Persji, aby tam studiować medycynę. 

Barwna powieść, a co na to wpływa? Zderzenie religii chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Zderzenie kultury europejskiej i wschodniej. Zderzenie uprzedzeń między chrześcijanami, żydami, muzułmanami. Zderzenie poziomu medycyny wschodniej i europejskiej w wieku XI. Bowiem w wieku XI w Persji niemożliwością jest dokonywanie sekcji zwłok, ale zakładają już szpitale. W wieku XI w Anglii niemożliwością jest założenie szpitala na wzór perskiego, a co dopiero mówić o sekcjach zwłok.

 Rob odpowiada na powołanie, i co jest ważne, spełniając swoje marzenia nie krzywdzi innych ludzi. Nawet, jeśli zdarza mu się kłamać, to nie robi swymi kłamstwami krzywdy innym -polubiłam go za determinację.

 Jako chrześcijanin nie miał szans na naukę u żydowskiego lekarza. Podszył się więc pod Żyda, ale cechował go szacunek dla innej religii i otwartość na inną kulturę-polubiłam Roba za tolerancję. Minęło wieków dziesięć… Gdzie jesteś tolerancjo?

Jedno mnie zasmuciło: Anglia w wieku XI to nie było jeszcze miejsce i czas, gdzie Rob mógłby spełnić swoje marzenie- zbudować szpital.

 Proszę o jeszcze, proszę o jeszcze… Jest to jedna z najlepszych książek historycznych, które przeczytałam. Kto tej książki nie przeczyta, sam siebie skrzywdzi.

 

Podsumowanie książki:

- Kto tej książki nie przeczyta, sam siebie skrzywdzi= MIODZIO

-książka, którą się pamięta latami

 

 Drążymy temat:

Książki Gordona Noaha

-trylogia:

Medicus-I tom trylogii

Szaman- II tom trylogii

Spadkobierczyni medicusa- III tom trylogii

- Lekarze,

-Rabin

-Diament Jerozolimski

-Medicus z Saragossy

 

 

Z okładki:

Pierwsza część trylogii o dziejach lekarskiego rodu Cole'ów.
W jedenastowiecznej Anglii osierocone dziecko miało szansę przeżyć, jeśli ktoś je przygarnął. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza, parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale także ową szczególną wrażliwość, która pozwala "czytać" w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się.

Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków.
Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną... 

 "Medicus" to powieść o sztuce leczenia, etyce lekarskiej, zderzeniu różnych kultur, obskurantyzmie i fanatyzmie, ale też fascynujący romans przygodowy kreujący świat, który Czytelnika wciąga bez reszty.

 

czwartek, 23 sierpnia 2012

Rządy w czasach starożytnego Egiptu

W rolach głównych:

Nefertari- główna bohaterka, księżniczka, z biegiem czasu młoda królowa, jedna z żon Ramzesa II

Nefertiti- nieżyjąca już ciotka młodej królowej, okrzyknięta heretyczką

Ramzes II- władca Egiptu, młody faraon

Seti- stary faraon, ojciec Ramzesa 

Woserit- siostra starego faraona Setiego, ta dobra

Henuttawa- siostra  starego faraona Setiego, ta zła, intrygantka

Iset – także żona żona Ramzesa, rywalka Nefertari

Nie dość, że przenosimy się do całkiem odległej epoki starożytnego Egiptu to jeszcze z butami wchodzimy do sypialni faraona Ramzesa i jego żony Nefertari.

I nurzamy się, nurzamy się w sieci intryg. Lektura lekuchna, ale że dawno nie gościłam w starożytnym Egipcie, więc przyjemnie było tam pobyć i w tej książce się zanurzyć.

Wojownicza księżniczka - ja taki nadałbym tytuł tej książce, ale to byłoby zbyt oczywiste. Bo taka właśnie była młoda Nefertari. Heretyczką była nie nasza bohaterka, ale ciotka bohaterki tej książki. Ciotka, Nefertiti była tą wyklętą, od której wszystko się zaczęło...

 Zdziwiłam się czytając posłowie. Te wydarzenia, które uważałam za wytwór wyobraźni autora okazały się mieć miejsce faktycznie w przeszłości.

Nefertari:

 Ramzes II:

źródło: wikipedia.pl

 

Z okładki:

Moja miłość jest wyjątkowa i nikt jej nie przyćmi... Odchodząc skradła mi serce".
- dedykacja Ramzesa ze ściany grobowca, w którym spoczęło ciało Nefertari.
 
Fascynująca historia niezwykłego uczucia w magicznym klimacie starożytnego Egiptu.

Starożytny Egipt: pożar zniszczył pałac królewski, a ostatnią przedstawicielką XVIII dynastii staje się mała księżniczka Nefertari. Na jej przeszłości ciąży cień krewnych, osławionych heretyków, Nefertiti i Echnatona.
Kiedy Nefertari zakochuje się w Ramzesie II, najpotężniejszym faraonie w historii, jej ciotka pomaga jej zostać jego żoną. Ale nawet po ślubie Nefertari czuje, że lud jej nienawidzi i boi się nowego życia. Czy mimo jej odwagi, uporu i miłości męża Egipt kiedykolwiek zapomni o jej przeszłości?
Heretycka królowa, książka pełna historycznych szczegółów, politycznych intryg i dramatyzmu życia na dworze królewskim to porywająca opowieść, od której trudno się oderwać.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 44