Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Urodziłam się dziewczynką- T.Butcher, J.Harris, K.Lette, D.Moggach, M.Phillips, S.Belbase, Irvine Welsh, Xiaolu Guo

Because I am a GIRL

Książeczka zwiera siedem krótkich opowiadań, a każde ma na celu wzbudzić w nas współczucie i zwrócić uwagę na dyskryminację dziewcząt. Organizacja PLAN- broniąca praw dziecka, próbuje poprzez kampanię BIG- Because I am a grirl oraz tę książkę pomóc dziewczętom w różnych zakątkach świata.

 Mojej uwagi na dyskryminację kobiet zwracać szczególnie nie trzeba, bo ja ją widzę na każdym kroku nie tylko w krajach trzeciego świata, ale i tu na rodzimym gruncie, a jednak z zainteresowaniem  przeczytałam tę książeczkę.

 Nie musiałam udawać się wraz z dziennikarzami aż do dalekiej Brazylii, Togo, Ghany, Kambodży, Ugandy, Dominikany czy Sierra Leono, ale udałam się tam i… nie żałuję. W tych krajach ciemiężenie dziewcząt przejawia się całkiem drastycznie. A polega ono głównie na:

- handlu dziećmi

-prostytucji

-obrzezaniu dziewcząt

-turystyce pedofilskiej

-gwałtach i zachorowaniach na AIDS

Do tego dochodzi jeszcze zacofanie społeczeństwa, które nie chce skorzystać z oferowanej pomocy medycznej państw zachodnich.

 Miałam napisać, że wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z istniejącego stanu rzeczy, ale zastanawiam się w tym momencie czy aby na pewno wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

 Człowieku żyjący własnym życiem i własnymi problemami czy zdajesz sobie sprawę, że gdzieś na świecie być może w tym momencie jakaś matka sprzedała z biedy swoje dziecko.

Chociaż często-gęsto jestem wściekła, gdy spotykam się z dyskryminacją kobiet w Polsce, to po głębszym zastanowieniu się  Polska ze swoimi problemami dyskryminacji kobiet wydaje się rajem na ziemi dla kobiet z Kambodży czy Ugandy. W Polsce kobiety domagają się prawa do takiego samego wynagrodzenia jakie otrzymuje mężczyzna, za pracę na takim samy stanowisku. Natomiast w Ugandzie dziewczęta mają bardziej przyziemne potrzeby, np. brak im wystarczającej ilości latryn w szkołach. Dla nas może śmieszne, a dla tych dziewcząt to naprawdę poważny problem.

 Więcej nie napiszę haha- zachęcam do lektury

 

 

Z okładki:

Adjo z Togo była "żywym towarem". Bendu z Sierra Leone została okaleczona przez rebeliantów. Teresa z Brazylii miała piętnaście lat i dwie córeczki. Siedmiu znanych autorów odwiedziło siedem państw leżących na różnych kontynentach: Togo, Sierra Leone, Ghanę, Brazylię, Kambodżę, Ugandę i Dominikanę. W wyniku tej podróży powstała poruszająca opowieść o mieszkających tam dziewczętach i kobietach, o ich codziennym życiu i dramatycznej sytuacji w krajach, w których panuje bieda, trwa wojna, a o ludzkim losie decydują uprzedzenia, fanatyzm i źle pojęta tradycja. Część zysków ze sprzedaży tej książki zasili konto PLAN-u, jednej z największych organizacji broniących praw dziecka.

wtorek, 20 listopada 2012, jolad6

Polecane wpisy