Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Książki, które się pamięta latami----------------Nienawiść- Srokowski Stanisław

  Dusza płacze

Gwarantuję ci dobry człowieku, z tą książką jest tak: usiądziesz, weźmiesz do ręki i już nie wypuścisz, dopóki ostatniej strony nie przeczytasz.

Pisarz daje słowo, że sytuacje, wydarzenia przedstawione w książce są prawdziwe, a on nadał im jedynie formę literacką. Książka zawiera wspomnienia z okresu II wojny światowej, kiedy to na Kresach Wschodnich: Wołyniu, Podolu Ukraińcy Banderowcy skutecznie eksterminowali najpierw Żydów, potem Polaków.

Wspomnienia są po prostu przerażające. Mnóstwo książek o tematyce wojennej czy obozowej przeczytałam, ale nie przypominam sobie tak ekstremalnych, szczegółowych opisów torturowania zarówno dorosłych jak i dzieci.

Książka jest nie do zapomnienia ze względu na drastyczne sceny tam przedstawione. Z każdą przeczytaną stroną wydaje się, że bestialstwo i zwyrodnialstwo już osiągnęło apogeum, ale to tylko tak się wydaje, bo następna strona zawiera jeszcze drastyczniejsze wspomnienia.

Ze względu na drastyczność przedstawionych wydarzeń zakwalifikowałam tę książkę do „męskiej rzeczy”. Dla mnie samej ta książka była mocna, chociaż uwielbiam mocne książki. Myślę, że nie każda kobieta da radę przeczytać, chociaż naprawdę warto.

I trudno powiedzieć, które sceny będą mnie prześladować przez najbliższe dni: czy wydłubywane dzieciom oczy, czy rozpruwane siekierami brzuchy, czy ucinane siekierami głowy, czy może roztrzaskiwane główki dzieci.

 Ani jedna historia nie kończy się dobrze. Moja wiara w człowieka prawie całkiem umarła po przeczytaniu pierwszych kilku wspomnień. Dopiero końcowe wspomnienia napełniły mnie jakimś nieopisanym optymizmem.  Miłość i przyjaźń zwyciężyła śmierć i zdradę.

Jak można ocenić postępowanie Ukraińców względem Polaków czy Żydów? Zezwierzęcenie!?  Ale w tym momencie obraziłam zwierzęta. Zwyrodnialstwo, bestialstwo to temat przewodni tej książki.

Podczas czytania lektury rodzi się pytanie, DLACZEGO NARÓD UKRAIŃSKI ZGOTOWAŁ TAKI LOS NARODOWI POLSKIEMU?. Jakąś tam mglistą wiedzę na ten temat miałam, ale pomimo to zajrzałam do sieci. I odpowiedź okazuje się nie taka oczywista i jednoznaczna.

Celem Ukraińców była niepodległość, a Polska przed II wojną światową na Wołyniu była okupantem.

Szersze spojrzenie na temat działalności UPA znalazłam na forum Historycy, zachęcam do prześledzenia zalinkowanego wątku http://forum.historia.org.pl/topic/8955-ukrainska-powstancza-armia-upa/. Każdy może sobie wyrobić własne zdanie.

Po prześledzeniu w/w wątku, zacytuję niedokładnie tę wypowiedź Użytkownika Wolf :

 

 CYT.:

„Polacy polonizowali teren w większości ukraiński i osiedlali uzbrojonych kolonistów, burzyli cerkwie, wywłaszczali Ukraińców, polonizowali nazwiska , "nawracano" na rzymskokatolicyzm Ukraińców i nie ma co ukrywać, że nie pozostało to bez wpływu w okresie wojny, gdy gros Ukraińców, Białorusinów, Żydów za Polską nie tęsknił, a większość Ukraińców z Zachodniej Ukrainy stawiała na III Rzeszę, zaś zagładę Polski w 1939 i anektowanie tych ziem do ZSRR uznała za zniszczenie jednego wroga Ukrainy rękoma drugiego .”

I następna wypowiedź z tego forum:

„Ale nie do końca zemsta tu odegrała jakąś rolę. Bo do czasów wojny Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Czesi zamieszkiwali wsie, chodzili do tych samych świątyń i zawierali mieszane małżeństwa”.

 

Podsumowanie książki:

- lektura obowiązkowa dla każdego Polaka

- kto tej książki nie przeczyta, sam siebie skrzywdzi= MIODZIO

 -książka, którą się pamięta latami

 

 

Drążymy temat:

-tego autora być może warte przeczytania:

Duchy dzieciństwa

Repatrianci

Ukraiński kochanek

-UPA w filmach dokumentalnych:

UPA-skrawek piekła na Podolu
Ihrowica. Zabili nas w Wigilię
Zapomnij o Kresach

 

Z okładki:

Polskie Kresy wytworzyły własną piękną legendę, zrodziły takich gigantów literatury jak Mickiewicz, Słowacki, Herbert i Miłosz, ale stały się też ziemią kaźni i straszliwych zbrodni. A zbrodnie te, dokonywane w latach. 1939-1945 na Polakach i Żydach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne, odbijały się jak echo hańbą odwetu. "Nienawiść" to książka o tamtych czasach, o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności, a także pamięci, o której Kardynał Stefan Wyszyński pisał kiedyś: "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". Ten zbiór wstrząsających opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach Srokowski ocala świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą ekspresją i wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.

piątek, 09 listopada 2012, jolad6

Polecane wpisy