Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Błazen królowej- Philippa Gregory

 Rok 1548, Anglia

Błazen, a może błaźnica

 Tak właśnie jest z książkami Gregory. Siadasz i przepadasz z kretesem.

Powieść rozpoczyna się w momencie, kiedy żyje jeszcze Edward, syn Henryka VIII i to on rządzi Anglią. I to na dworze Edwarda błaźnica Hanna rozpoczyna swoją przygodę z „błaznowaniem”. Jak wiemy jego rządy nie trwają długo. Hanna zaczyna krążyć między dworami Marii i Elżbiety i chcąc nie chcąc, uczestniczy w dworskich intrygach.

Pomimo, że błaźnica Hanna krąży pomiędzy dworem królowej Marii, a dworem księżniczki Elżbiety nie czuć w książce atmosfery dworu i wielkiej polityki. Dramat Marii, jako niedoszłej matki rozgrywa się w zaciszu komnat. Mąż Marii przedstawiony jest, jako postać dalekoplanowa. Jest, a jakoby go nie było. 

Błaźnica Hanna ma nie lada orzech do zgryzienia. Pragnie pozostać lojalną względem obu sióstr, a nie jest to możliwe, ponieważ Maria i Elżbieta już na dobre rywalizują ze sobą. Maria czeka tylko na potknięcie Elżbiety, na jakikolwiek dowód zdrady. Podejrzliwość Krwawej Mary może i niebezpodstawna względem księżniczki Elżbiety, a jednocześnie fanatyzm religijny i brak tolerancji wobec anglikanizmu sprawia, że Maria nie zyskała mojej sympatii. Ciężko mi było pogodzić ten wizerunek Marii stworzony przez P.Gregory z wizerunkiem Marii przedstawionym w serialu Dynastia Tudorów. W filmie Maria to jeszcze łagodne dziewczątko, które nie ma pojęcia jak trudna czeka ją przyszłość. A w tej powieści Maria dźwiga już brzemię władzy. Jest podejrzliwa, nikomu nie ufa, bo tego nauczyło ją życie.  

Ależ ta P.Gregory jest szalona, znów wywróciła wszystko do góry nogami. W „Kochanku dziewicy” Amy Dudley, żona Roberta Dudleya to lojalna, czasami zagubiona, wrażliwa żona, natomiast w Błaźnie królowej Amy to zazdrosna, nieprzyjemna, niedostępna, wyniosła histeryczka. Taka przewrotną, nieprzewidywalną P.Gregory uwielbiam. 

Nie spodobał mi się natomiast wątek uczucia pomiędzy Hanną i jej narzeczonym, później mężem. Zbyt przewidywalna była dla mnie historia tego uczucia. Młodzi najpierw boczą się na siebie, a później rodzi się wielka miłość. Nie spodobała mi się również niekonsekwencja Hanny. Najpierw po zdradzie męża opuszcza go i zarzeka się, że nigdy mu nie wybaczy. Następnie uczucie do przygarniętego, nieślubnego dziecka męża owocuje wybaczeniem. Nie przekonał mnie ten wątek zupełnie.

 

 

Mój prywatny skorygowany ranking dotychczas przeczytanych książek P.Gregory:  

1.Wieczna księżniczka ex aequo 2. Dom cudzych marzeń 

3.Czerwona królowa ex aequo 4.Dwie królowe

5. Kochanice króla ex aequo 5.Kochanek dziewicy

7. Biała królowa ex aequo 8. Błazen królowej

9.Ziemskie radości

10. Dziecko szczęścia  ex aequo11.Czarownica

 

Z okładki:

W roku 1548, do Anglii przybywa żydowski drukarz z rodziną, uciekając przed prześladowaniami hiszpańskiej Inkwizycji. Niebawem jego córka Hanna zostaje przyjęta na królewski dwór. Trwają tam ciche zmagania o sukcesję po Henryku VIII, który na następcę wyznaczył swego jedynego syna, chorowitego Edwarda. Jego dwie starsze siostry, Maria i Elżbieta, ambitne, choć bardzo ostrożne, rywalizują ze sobą i każda wypatruje stosownej chwili, by sięgnąć po koronę. Pewnego dnia Hanna staje się świadkiem czegoś, czego nie powinna była zobaczyć - i zostaje wplątana w rozgrywkę, w której stawką będzie również jej życie.

poniedziałek, 05 listopada 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: enia66, *.dynamic.chello.pl
2012/11/07 21:03:50
Ja obecnie kończe CZERWONĄ KRÓLOWĄ :) Ranking bardzo ciekawy . Fajnie tak móc przeczytać ,które pozycje przypadły Ci do gustu najbardziej ,które mniej . Ja mam za sobą dopiero dwie :) BIAłĄ I CZERWONĄ ... ale jak przeczytam tyle co Ty ,też sobie strzelę taki ranking :) i porównamy co ?? serdecznie pozdrawiam Cię Jolu .
-
jolad6
2012/11/08 22:06:47
Skarbie, bardzo, bardzo się cieszę, że myślisz o sporządzeniu takiego rankingu. Zobaczysz, to wcale nie będzie takie proste, da ci nieźle do myślenia. Nie zagłębiaj się za bardzo w mój, nie sugeruj się- to potem porównanie będzie ciekawsze haha. Ale widzisz ile jeszcze książek przed tobą- trzymam kciuki abys znalazła czas i aby ci się spodobały pozostałe książki P.Gregory- buźka