Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Wyspa kanibali. 1933 deportacja i śmierć na Syberii -Nicolas Werth

Antropofagia, nekrofagia, żywa spiżarnia, kanibalizm

Autor dogłębnie opisał przyczyny i skutki zesłania w 1933 na wyspę Nazino na rzece Ob rosyjskich „elementów zdeklasowanych”. Jednak te 4000 zesłańców zmarłych lub zaginionych na Nazinie to „tylko” 1% wszystkich deportowanych, którzy zginęli lub zaginęli w 1933 roku. Wielki plan kolonizacji obszarów syberyjskich przez „miejskie elementy zdeklasowane” opracowany przez G.Jagodę zakończył się ogromną klęską i kanibalizmem.

 Najciekawsze dla mnie zaczęło się od rozdziału 5. Cztery pierwsze rozdziały to wprowadzenie do sytuacji gospodarczej Rosji w latach 1933. Opracowanie zawiera sporo danych liczbowych. Daje to wprawdzie lepszy obraz sytuacji, ale dla mnie tych suchych informacji było stanowczo za dużo. W pamięci pozostało mi niewiele. Autor wiele miejsca poświęcił sytuacji gospodarczej i systemowi podejmowania decyzji. A ja natomiast liczyłam na obszerniejszy i bardziej szczegółowy opis życia zesłańców na wyspie Nazino.

 Z okładki:

Jak co roku wiosną 1933 mieszkańcy jednej z wiosek nad rzeką Ob popłynęli na wyspę Nazino obdzierać korę z drzew. Tym razem ich oczom ukazał się przerażający widok. 6 tysięcy ludzi uznanych przez reżim za "elementy zdeklasowane i szkodliwe społecznie" zostało tu deportowanych z odległych części sowieckiej Rosji. Władza pozostawiła ich samym sobie - bez żywności, opieki medycznej i nadzoru - stłoczonych na niewielkiej wyspie śmierci w środku lodowego piekła.

"Likwidacja klasy kułaków" dotknęła 2 miliony osób. W ciągu trzech lat życie straciła niemal połowa przesiedlonych. Nawet Stalin, gdy dowiedział się o losach ludzi pozostawionych na Nazinie, osobiście rozkazał wstrzymać akcję. Nicolas Werth odsłania klimat przemocy i zacofania, jaki panował na obszarach sowieckiego "Dzikiego Wschodu". Oto historia Wyspy Kanibali.

środa, 03 października 2012, jolad6

Polecane wpisy