Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Medicus z Saragossy- Gordon Noah

Rok 1492, Hiszpania- Inkwizycja zbiera swoje żniwo

Medicus z Saragossy to tylko ociupinkę mniejsza perełka od Medicusa. Czytanie tej książki to najczystsza przyjemność. Jeszcze raz Gordon Noah pokazał swój literacki kunszt. Ani przez moment nie nudziłam się przy tej powieści.

 Medicus z Saragossy nie jest częścią trylogii o rodzinie Cole’ów, ale klimatycznie bardziej mi pasuje do części pierwszej trylogii Medicusa niż część trzecia Spadkobierczyni medicusa. Ponadto Jonasz Toledano podobnie jak Robert Cole szuka swego miejsca na ziemi, spełnia swoje marzenia, jest Żydem, jest uczciwy i nie w ciemię bity! (czytaj rozgarnięty).

 Na początku powieści wszystko wskazuje na to, że dobrze przyswoił sobie rzemiosło ojca, znanego toledańskiego złotnika. A jednak, mimo że jest biegły w sztuce tworzenia rzeczy pięknych, wcale nie złotnictwo stanie się jego przeznaczeniem.

 Uparty, prawy bohater, miłość, przygoda- wszystko to składa się na barwną opowieść.

Świetnie oddany klimat XV-wiecznej Hiszpanii, katolickiego kraju bez pardonu w owym czasie eliminującego religię żydowską.

 Troszkę mi przykro, że w mojej bibliotece brak części drugiej trylogii, Szamana i tym sposobem odczuwam niedosyt z powodu niemożności całkowitego zapoznania się z twórczością Noaha Gordona.

 

Podsumowanie książki::

- Kto tej książki nie przeczyta, sam siebie skrzywdzi= MIODZIO

 - Książka zasługuje na to, aby znaleźć się w mojej prywatnej biblioteczce

 

Mój prywatny ranking dotychczas przeczytanych książek Noaha Gordona:  

  1. Medicus
  2. Medicus z Saragossy
  3. Spadkobierczyni medicusa

 

 

Z okładki:

W roku 1492 Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński, władcy Hiszpanii, wydają edykt nakazujący wszystkim Żydom opuszczenie królestwa. Na kilka dni przed ostatecznym terminem wyjazdu lud podburzany przez inkwizytorów dokonuje w wielu miastach samosądu na wypędzonych. Z rodziny Chilkiasza, słynnego toledańskiego złotnika, ocaleje tylko jego średni syn, Jonasz. Zmuszony do ucieczki z Toledo, odtąd w przebraniu będzie krążył po kraju, aż trafi do Saragossy, gdzie odkryje swe życiowe powołanie...

czwartek, 04 października 2012, jolad6

Polecane wpisy