Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Książki, które się pamięta latami----------------Córka kupca- Ines Thorn

 1 styczeń 1500 rok, Niemcy

Głupstwo i błazenada

 O czym jest ta książka? O wszystkim, co jest w życiu ważne: o spełnianiu swoich marzeń, o trudności w wyrażaniu uczuć. O wszystkim, z czym człowiek musi się w swoim życiu zmierzyć: o zawiści ludzkiej, o nieposzanowaniu godności ludzkiej, o nienawiści.

Bertram spełnia swoje marzenia dzięki uporowi, jasno wytyczonemu celowi i ciężkiej pracy.  

Upór- bez względu na uprzedzenia społeczeństwa niemieckiego, poniżanie, Bertram prze do przodu, nie odpuszcza. Małymi krokami bogaci się w społeczeństwie frankfurckim.

Jasno wytyczony cel- Bertram od najmłodszych lat wie, czego chce: zdobyć pieniądze, władzę i szacunek.

Ciężka praca- Bertram zapoznaje się z profesją kupca od podstaw i staje się perfekcjonistą.

Na drodze Bertrama stają ludzie źli i dobrzy. Tych złych jest więcej: zabobonnych, mściwych, zazdrosnych, mających się za lepszych od Bertrama. Ale Bertram jest niezłomny, daje radę.

 Bertram jest ambitny. Niemcy ze swoim poziomem tolerancji nie dorosły jeszcze do człowieka z takimi ambicjami. Pewnych rzeczy nie jest w stanie przeskoczyć, ale co ciekawe on się nie skarży, on ma jasno wytyczony cel z pozoru niemożliwy do zrealizowania dla bękarta bez grosza: zdobyć pieniądze, władzę i szacunek.  To postać złożona i przez to chyba taka ciekawa jest ta książka. Bertram posiada cechy charakteru godne naśladowania, ale święty to on nie jest. Stara się zagłuszyć wyrzuty sumienia dobrymi uczynkami.

  Tytuł trochę mylący, ponieważ głównym bohaterem powieści według mnie jest Bertram. Czytamy o jego narodzinach i życiu. Bertram ożenił się właśnie z córką kupca, Guttą. Poznajemy ją w dalszej części powieści. Guttą to kobieta silna i ambitna. Ale przecież Bertram nie ożeniłby się z kobietą słabą i głupią. Gutta to kobieta niezłomna, żona lojalna i postać jak najbardziej pozytywna i zasługująca na szacunek i naśladowanie. Postać bez skazy. Bertram podejmuje wiele decyzji w swoim życiu, a nie wszystkie zasługują na pochwałę. Stara się on spełniać swoje marzenia i uspokoić przy okazji sumienie. O ile Bertramowi możemy zarzuć, że po trupach dąży do celu, o tyle Gutcie nie możemy tego zarzucić. Ona jest tak inteligentnym i upartym osobnikiem, że poradzi sobie idąc przez życie z uczciwością na ramieniu.

Na wspomnienie zasługuje pojawiający się w powieści wątek o trudności w wyrażaniu uczuć pomiędzy małżonkami. Nie będę się rozwodzić, ale wątek jest godny uwagi i przemyślenia tego i owego.

Świetna książka, piękne zakończenie- czegóż chcieć więcej. Miłośników książek historycznych zachęcam do przeczytania.

Drążymy temat:

-Syn naszego bohatera Bertrama przedstawiony jest, jako współzałożyciel giełdy frankfurckiej. Czy to tylko fikcja literacka, czy faktycznie Geisenheimer jest współzałożycielem giełdy frankfurckiej? Może ktoś z was rozwiąże tę zagadkę?

 

-„Córka kupca” jest częścią cyklu:

Część 1 - Córka kupca

Część 2-  Córka drukarza

Część 3-  Kupiecka baronowa

 

 Z okładki:

"Fascynująca historia o pragnieniach, trudnej miłości i odwadze, przedstawiona na tle Niemiec ogarniętych wojnami religijnymi. Bertram przychodzi na świat 1 stycznia 1500 r. Poród pośladkowy i narodziny o północy na przełomie wieków skazują go na wykluczenie. Zabobonne społeczeństwo boi się, że dziecko przyniesie nieszczęście. Chłopiec jednak ma ogromną ambicję. Wyjeżdża do Frankfurtu, gdzie chce zrobić karierę jako kupiec. Żeni się z Guttą, kupiecką córką, kobietą inną niż wszystkie. Ma licznych wrogów. Największym z nich jest patrycjusz Ludovik, utracjusz i bawidamek, który zazdrości Bertramowi sukcesów i postanawia go zniszczyć. Czy tego dokona? Czy Bertramowi uda się zrealizować marzenia? Czy jego małżeństwo przetrwa próbę czasu? I tom sagi o frankfurckiej rodzinie kupieckiej."

czwartek, 18 października 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
ange135
2014/05/26 16:26:18
Świetna książka. :) Przeczytałam ją tylko dzięki Pani rekomendacji i nie zawiodłam się. Już szukam drugiej części.
Pozdrawiam,
Ania
-
jolad6
2014/05/27 21:41:40
Rekomendacja jaka jest każdy widzi haha. Ale książka naprawdę godna przeczytania. Nie wyobrażam sobie, żeby komuś się nie spodobała- pozdrawiam