Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Stroma ściana- Eugenia Ginzurg

Zenia przeżyła zesłanie na Kołymie  

Ponad 600- stronnicową książkę czyta się z wielką przyjemnością, o ile z przyjemnością można czytać o prześladowaniach i życiu w gułagu. Lekkie pióro, dobry przekład czy po prostu uwielbiam literaturę faktu- myślę, że wszystko po trochu przyczyniło się do tego, że książka tak mi się spodobała. Kto lubi tematykę łagrową, musi natychmiast tę książkę przeczytać. Warto, oj warto.

Eugenia Ginzubrg (Zenia) opisała etapy swojego piekła na ziemi. Od aresztowania w 1937 roku, po więzienie w Jarosławiu i koszmar na Kołymie. Po ponad 18-letniej tułaczce nadal pragnęła żyć nie gdzie indziej tylko w swojej ojczyźnie. To jest urzekające.

Nie przypominam sobie, abym czytała książkę tak szczegółowo opisującą życie na zesłaniu.  Podobna książka „Szare śniegi Syberii” nie dorasta jednak do poziomu „Stromej ściany”.

Zenia tak sugestywnie opisuje swoje wspomnienia, że po prostu towarzyszymy jej najpierw w więzieniu podczas nieludzkich przesłuchań, a potem jesteśmy z nią na Kołymie.  Cierpimy razem z nią, doświadczmy z nią chłodu i głodu.

 To, co nie dawało mi spokoju w trakcie czytania tej książki to kwestia kanibalizmu. Zenia wspomina o jednym przypadku kanibalizmu na Kołymie. Wynikałoby z tego, że był to sporadyczny wypadek, ale nie wiem co o tym naprawdę sądzić.

 Na stronach tej książki dość często padają słowa niewolnik, niewolnictwo. Owszem na zesłaniu przebywają ludzie wycieńczeni już wcześniej więzieniami, ale z drugiej strony na tych zesłankach znalazła się inteligencja rosyjska, od której wymaga się zmieniania świata.

 Mnóstwo nazwisk, nazw miejscowości (Jarosław, Kazań, Kołyma to tylko niektóre), mnóstwo wierszy- poraża to wszystko czytelnika. A autorka tłumaczy to wszystko niezwykłą pamięcią.

Liczby także są porażające. Od 1.01.1935-22.VI. 1941represje ogarnęły 20 milionów ludzi. 7 milionów skazano na karę śmierci.

 

Drążymy temat:

Na podstawie książki powstał film pt. „Wichry Kołymy” (2009) w reżyserii Marleen Gorris

 

 

Z okładki:

Wstrząsające wspomnienia Eugenii Ginzburg (1904 lub 1906-1977) z osiemnastu lat tułaczki po stalinowskich więzieniach i obozach pracy. Są to także jedne z nielicznych literackich świadectw obozowej rzeczywistości, widzianej oczami kobiety. Autorka - dziennikarka i pracownik naukowy uniwersytetu w Kazaniu, matka znanego prozaika Wasilija Aksionowa (1932-2009) - została aresztowana w otoczonym ponurą sławą roku 1937 pod pretekstem działalności kontrrewolucyjnej, a następnie jako „wróg ludu” – skazana na długoletni pobyt w obozach pracy na Kołymie. Zrehabilitowana „częściowo” w 1956 roku, powróciła do pracy zawodowej, niemało czasu poświęcając zajęciom literackim.
W Rosji lat 60. ubiegłego wieku wspomnienia Ginzburg były znane i doceniane jedynie z wydań w drugim obiegu. Wielki rozgłos książka zyskała po jednoczesnym ukazaniu się na Zachodzie w 1967 r. oryginalnego tekstu i włoskiego przekładu (tzw. „tom pierwszy”) – a w kilkanaście lat później kontynuacji wspomnień Ginzburg (1979, tzw. „tom drugi”). Wydania te stały się podstawą przekładów dzieła na liczne języki, a rosyjską autorkę uhonorowano prestiżową nagrodą francuskiego Pen Clubu. Oficjalne wydanie Stromej ściany w Rosji nastąpiło dopiero w roku 1988. Rok później moskiewski teatr „Sowriemiennik” przygotował adaptację sceniczną książki.
W Polsce tom pierwszy Stromej ściany ukazał się w 1990 roku nakładem wydawnictwa „Czytelnik”. Obecna edycja obejmuje pełny tekst dzieła.

wtorek, 21 sierpnia 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: enia66, *.dynamic.chello.pl
2012/08/22 16:40:50
Joleczko i znów jestem Ci wdzięczna za ten wpis ... ta książka to moja bajka.
Nie ma mowy nie dam rady za Tobą ... :)
A czytałaś książkę " NIENAWIŚĆ " Stanisława Srokowskiego .Polecam Ci tę książkę ,ja zapamiętam ją do końca życia . Ciekawe jakie wrażenia wywarłaby na Tobie. Pozdrawiam i idę czytać ( hi, hi )
-
jolad6
2012/08/23 13:38:43
Enia- ja wiem, mam pewność, że Stroma ściana to będzie twoja bajka jęsli po nią sięgniesz.
"Nienawiści " nie czytałam, ale natychmiast sprawdziłam w zasobach bibiotecznych i na moim stoliku sie pojawi, bowiem w bibliotece jest dostepna. Dziekuję za info. No, no zobaczymy jakie będzie moje wrażenie -pozdro