Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Książki, które się pamieta latami----------------Medicus- Noah Gordon

Błogosławieni, którzy odpowiedzieli na powołanie albowiem oni szczęśliwi będą

Świetna książka, każda przeczytana strona cieszy, satysfakcjonuje czytelnika, a jednocześnie budzi smutek, ponieważ zbliżamy się do końca przygód Roba Cole’a. 

Bardzo się cieszę, że istnieją wciąż gdzieś bardzo dobre książki warte przeczytania.  Właśnie na taką natrafiłam.548 stron czyta się na jednym wydechu. Tak wiele się dzieje dobrego i złego w życiu Roba.

 Początek tej książki jest smutny: pięcioro dzieci traci oboje rodziców. Kto ma miękkie serce, łka już na początku. Ale jeśli już przebrniemy przez czas smutny, otwiera nam się barwna XI –wieczna Anglia. Mało tego, jeszcze barwniejsza okazuje się Persja. Najpierw przez Anglię wędrujemy z Robertem i jego opiekunem-balwierzem. Ale kiedy Robert odkrywa w sobie powołanie do leczenia ludzi nic nie jest w stanie go powstrzymać od wyprawy do Persji, aby tam studiować medycynę. 

Barwna powieść, a co na to wpływa? Zderzenie religii chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Zderzenie kultury europejskiej i wschodniej. Zderzenie uprzedzeń między chrześcijanami, żydami, muzułmanami. Zderzenie poziomu medycyny wschodniej i europejskiej w wieku XI. Bowiem w wieku XI w Persji niemożliwością jest dokonywanie sekcji zwłok, ale zakładają już szpitale. W wieku XI w Anglii niemożliwością jest założenie szpitala na wzór perskiego, a co dopiero mówić o sekcjach zwłok.

 Rob odpowiada na powołanie, i co jest ważne, spełniając swoje marzenia nie krzywdzi innych ludzi. Nawet, jeśli zdarza mu się kłamać, to nie robi swymi kłamstwami krzywdy innym -polubiłam go za determinację.

 Jako chrześcijanin nie miał szans na naukę u żydowskiego lekarza. Podszył się więc pod Żyda, ale cechował go szacunek dla innej religii i otwartość na inną kulturę-polubiłam Roba za tolerancję. Minęło wieków dziesięć… Gdzie jesteś tolerancjo?

Jedno mnie zasmuciło: Anglia w wieku XI to nie było jeszcze miejsce i czas, gdzie Rob mógłby spełnić swoje marzenie- zbudować szpital.

 Proszę o jeszcze, proszę o jeszcze… Jest to jedna z najlepszych książek historycznych, które przeczytałam. Kto tej książki nie przeczyta, sam siebie skrzywdzi.

 

Podsumowanie książki:

- Kto tej książki nie przeczyta, sam siebie skrzywdzi= MIODZIO

-książka, którą się pamięta latami

 

 Drążymy temat:

Książki Gordona Noaha

-trylogia:

Medicus-I tom trylogii

Szaman- II tom trylogii

Spadkobierczyni medicusa- III tom trylogii

- Lekarze,

-Rabin

-Diament Jerozolimski

-Medicus z Saragossy

 

 

Z okładki:

Pierwsza część trylogii o dziejach lekarskiego rodu Cole'ów.
W jedenastowiecznej Anglii osierocone dziecko miało szansę przeżyć, jeśli ktoś je przygarnął. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza, parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale także ową szczególną wrażliwość, która pozwala "czytać" w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się.

Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków.
Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną... 

 "Medicus" to powieść o sztuce leczenia, etyce lekarskiej, zderzeniu różnych kultur, obskurantyzmie i fanatyzmie, ale też fascynujący romans przygodowy kreujący świat, który Czytelnika wciąga bez reszty.

 

niedziela, 26 sierpnia 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
ja8oda
2012/08/31 20:43:14
Przeczytałam wszystkie wymienione tytuły Gordona i też z czystym sumieniem polecam tego autora. Każda z pozycji jest swoistą "perełką" literatury amerykańskiej. Pozdrawiam
-
1vipek
2012/09/05 10:49:38
Dzięki Ci kobieto za wymienienie tej pozycji.Od dłuższego czasu "chodziło" za mną nazwisko tego autora.Przeczytałam cała trylogię kilka lat temu, zapomniałam autora, a zamierzam ponownie wrócić do tego dzieła.
Również ją polecam z czystym sumieniem
-
jolad6
2012/09/05 11:30:47
ja8oda , 1vipek - poprosze zmiłowania haha. Nie linczujcie mnie za krytykę "Spadkobierczyni Medicusa". Moim zdaniem nie dorasta do pięt części pierwszej.
-
lawendowa31
2012/09/15 22:22:56
Medicusa z Saragossy także czytałam (no i Trylogię:)). Pozdrawiam:)
-
jolad6
2012/09/21 21:21:14
Lawendowa- witaj w klubie książkomanaiczek Gordona