Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Hitler i Stalin : żywoty równoległe - Alan Bullock

Jest to opracowanie składające się z dwóch dość obszernych tomów.

 Ciekawie jest ta książka skonstruowana. A mianowicie autor próbuje porównać życiorysy Hitlera i Stalina w tych samych przedziałach i wiekowych i kalendarzowych, np. porównuje  życiorysy obu tyranów od urodzenia do ukończenia lat 18 itd. Bullock próbuje porównać ich życiorysy chociaż Stalin był starszy od Hitlera o ponad 10 lat i nie do końca daty kalendarzowe się pokrywają. Ale takie podejście do obu biografii daje nam możliwość zaznajomienia się z wydarzeniami na świecie, w Rosji i w Niemczech w konkretnych przedziałach czasowych.

 Autor porównuje życiorysy Hitlera j Stalina, ale sporo miejsca zajmuje też tło polityczne. Przy takich postaciach, dla których polityka i władza była wszystkim to oczywiste. Ale ja byłam bardziej nastawiona na książkę o charakterze psychologicznym.

 Odpuściłam sobie w połowie pierwszego tomu.

Może kiedyś zrobię jeszcze jedno podejście do tej książki, teraźniejszy czas nie jest sprzyjający tak ciężkiej lekturze, zwłaszcza, kiedy na biurku czekają pewniaki-ciekawe książki troszkę lżejsze.

 

Z okładki:

Jest to starannie przemyślana i oparta na wielu źródłach książka przedstawiająca życie Hitlera i Stalina. Dzięki temu, iż autor poprowadził podwójną narrację i równolegle przeanalizował kariery obu tych postaci, czytelnikowi łatwiej jest wychwycić podobieństwa i różnice w życiu i działaniu tyranów.

piątek, 10 sierpnia 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2012/08/12 22:09:01
Czytałam dawno temu na ... studiach - lektura. Pierwsze inne spojrzenie na Stalina wówczas. Ale nie wracam do takich książek .
-
Gość: enia66, *.dynamic.chello.pl
2012/08/12 22:17:25
Nie czytałam choć nie ukrywam ,że biografie mnie interesują :) tylko może takie zbeletryzowane bardziej niż takie surowe opisy :) Pozdrawiam
-
jolad6
2012/08/14 17:03:40
Larysan- boję się, że i ja do niej nie wrócę. Tym bardziej że musu nie ma żadnego.
Enia- wiem, wiem o czym mówisz, zbeletryzowane to i ja z pocałowaniem ręki przygarniam