Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Heil, herr hauptwachtmeister- Hans Hellmut Kirst

Niemiecki żołnierz zawsze zwarty i gotowy?

Kpiarski styl tej książki sprawił, że nie potraktowałam wojny poważnie. To coś pomiędzy CK Dezerterzy, Dobrym wojakiem Szwejkiem, a Zapiskami oficera Armii Czerwonej- ale to bardzo, bardzo luźne porównanie.

Żołnierze niemieckiej baterii przekraczający granicę Polski podczas kampanii wrześniowej 1939 roku to po prostu pierdoły. Wkraczają do Polski, pomimo braku ataku ze strony polskiej ponoszą straty! Ta książka to jedno wielkie ośmieszenie żołnierzy Wermachtu. Jedyny dobry duch w baterii niemieckiej, który zyskuje sympatię polskiego czytelnika to podoficer sanitarny Guske. Jego główną wadą jest zbytnia dociekliwość, czym nie zyskuje sobie przyjaciół. Mało tego, swoimi sensownymi pytaniami osłabia ducha bojowego niemieckich żołnierzy! Bierze pod uwagę możliwość ginięcia żołnierzy niemieckich i chciałby wiedzieć jak zaopatrzyć się w trumny… na wszelki wypadek.  

 Początkowo czytałam z zaciekawieniem, pod koniec męczyłam się z tą książką, nużyła mnie. Akcji praktycznie w niej brak. Informacje na okładce są zachęcające, ale dla mnie mylące.

Nie wiem, dlaczego w posłowiu książkę tę nazwano „bardzo męską prozą”. Może jakiś pan byłby mi skłonny wytłumaczyć co w niej jest „bardzo” albo „męskiego” haha.

 

Z okładki:

 Prezentowana książka jest jedną z mniej dotąd znanych polskiemu czytelnikowi powieści Hansa Helmuta Kirsta. Pisarz odsłania w niej zbrodnicze oblicze Niemiec hitlerowskich wobec Polski. Powieść jest sprawozdaniem świadka (najpewniej samego autora), który w sensacyjnej formie relacjonuje przebieg kampanii wrześniowej w Polsce. Książka bulwersuje, przeraża i jest krytyką wojny prowadzonej dla urzeczywistnienia najbardziej haniebnych i zbrodniczych celów hitlerowskiej Rzeszy. Kirst, jak żaden inny niemiecki pisarz, odsłonił w niej mechanizmy nazistowskiej władzy i nastroje panujące w Wehrmachcie.

 

piątek, 17 sierpnia 2012, jolad6

Polecane wpisy