Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Dwie królowe- Phillippa Gregory

Dwie królowe, ale trzy bohaterki 

Czyli rzecz o czwartej (Anna Kliwijska) i piątej żonie (Katarzyna Howard) Henryka VIII oraz szwagierce Anny Boleyn (Jane Boleyn)

Każda z bohaterek snuje opowieść o sobie, o swoich marzeniach, przeżyciach, potrzebach. Każda snuje ze swojej perspektywy opowieść o Henryku VIII, bo to on jest pępkiem świata! i los każdej z kobiet zależy od humoru Henryka! I te opowieści przeplatają się ze sobą w króciutkich rozdziałach.  Ciekawa konstrukcja książki- krótkie rozdziały, to właśnie lubię, bo troszkę łatwiej odłożyć książkę i pójść spać haha.

 Nie dajcie się zwieść- króciutkie rozdziały, ale książka to tomiszcze 544 strony. Jest się czym podelektować.

 P.Gregory w Dwóch królowych na dobre odarła z majestatu, po mojemu „odmajestaczyła” Henryka VIII. To już nie jest młody, kwitnący król, zakochany żonkoś z Wiecznej Książniczki. To już nie jest playboy i dobrze wysportowany mężczyzna z Kochanic króla. Henryk VIII w Dwóch królowych to już staruszek śmierdzący od stale ropiejącej rany i pierdzący na prawo i lewo. Mało tego- to już impotent, a czymś by należało jeszcze jednego dziedzica spłodzić.

 A teraz o naszych trzech bohaterkach słów kilka: 

Anna Kliwijska- czwarta żona Henryka VIII. Wyważona, pragnąca się dostosować, ale nie pragnąca władzy. Ona jedynie pragnie wydostać się spod opieki brata i wie, że nie ma powrotu do ojczyzny. Po odtrąceniu jej przez Henryka wydaje się, że albo Henryk utnie jej głowę (bo jest słynny z okrucieństwa wobec swoich żon)  albo… wróci do ojczyzny pod skrzydła brata- tyrana- a to prawie równa się śmierci.

Dobrze, że wiedziałam jak potoczą się losy Anny, przynajmniej nie obgryzałam paznokci z nerwów haha. Czytelnik, który nie zna losów Anny Kliwijskiej, czyta pewnie książkę z jeszcze większym zainteresowaniem.

Anna jest skromna, zahukana, bo całe życie była zdominowana przez brata. Ale na dworze angielskim jej ubiór i zachowanie oceniane są bardzo negatywnie. A mimo wszystko według mnie została łagodnie potraktowana i przez Gregory i w serialu Dynastia Tudorów. I w książce i w filmie wzbudzała moją sympatię.

Anna Kliwijska:

źródło: www.wikipedia.pl

Jane- to szwagierka Anny Boleyn, którą przez całą powieść dręczy sumienie. Anna Boleyn i mąż Jane, Jerzy zostali zgładzeni. A Jane żyje!. Ale to życie ma swoją cenę. Nie ma łatwej funkcji na dworze angielskim. A jak namieszała na angielskim dworze możecie się od razu dowiedzieć klikając link. Jane jest łącznikiem pomiędzy Anną Kliwijską, a Katarzyną Howard. Może zaszkodzić i jednej i drugiej, bo dużo widzi, dużo wie.

Jane Boleyn:

źródło:www. wikipedia.pl

 

 Katarzyna Howard- piąta żona Henryka VIII. Młodziutkie dziewczątko, a przez innych nazwana już ladacznicą. Doświadczona wprawdzie w miłosnych igraszkach, ale całkiem zielona jeśli chodzi o dworskie intrygi. Kocha to co prawie każda kobieta: suknie i klejnoty. To wszystko kosztuje, starzejący się król Henryk jest hojny, ale nie ma nic za darmo…Jane ma do pokochania prawie... 140 kg, z pespektywy swojego wieku już starca.

Katarzyna Howard:

źródło:www.wikipedia.pl

Ta książka jest łatwa do przetrawienia, bo nie ma w niej namnożenia mnóstwa postaci historycznych, jak to miało miejsce np. w Białej królowej. To informacja dla tych czytelników, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z książkami P.Gregory i mogą się przez przypadek zrazić do jej książek.

 

 

Mój prywatny skorygowany ranking dotychczas przeczytanych książek P.Gregory: 

Dopiero teraz mnie oświeciło, że zapomniałam całkowicie o "Czarownicy", którą przeczytałam  przecież jako pierwszą książkę Gregory, a nie umieścilam jej do tej pory w rankingu- nagana dla Jolci. W rankingu ląduje nisko. 

"Dwie królowe" lądują wysoko, wysoko

1.Wieczna księżniczka

2.Czerwona królowa ex aequo 3.Dwie królowe

4. Kochanice króla ex aequo 5.Kochanek dziewicy

6. Biała królowa

7.Ziemskie radości

8. Dziecko szczęścia  ex aequo 9.Czarownica

 

 

Z okładki:


Jest rok 1539 i dwór Henryka VIII coraz częściej drży przed zmiennymi nastrojami starzejącego się, schorowanego króla. Mając tylko jednego syna, Henryk VIII musi znaleźć nową żonę – korona Anglii przypada Annie Kliwijskiej. Nowa królowa ma ważne powody, by poślubić mężczyznę w wieku własnego ojca i przenieść się do kraju, którego język i zwyczaje są jej zupełnie obce. Mimo, że nowe otoczenie ją olśniewa, powoli zaczyna czuć, jak pętla niebezpieczeństwa zacieśnia się wokół jej szyi.

sobota, 04 sierpnia 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2012/08/05 07:21:20
Twój blog jest bardzo ciekawy i przejrzysty. Ja na moim bloxie piorkiempisane.blox.pl również będę zamieszczać recenzje książek, a także opowiadania i różne próbki mojej twórczości.Wydaje mi się, że mamy podobne zainteresowania, tak więc zapraszam serdecznie. :)
-
Gość: enia66, *.dynamic.chello.pl
2012/08/05 12:51:03
Jolu ,Ty już po.... a u mnie jeszcze na półce . Wrócę tu po przeczytaniu :) lubię weryfikować potem recenzje. Kto co wyniósł z danej książki . Buziaczki
-
jolad6
2012/08/07 15:01:30
Eris- jeśli blog przejrzysty, to bardzo sie cieszę. Takie miałam zalożenie, jesli sie udało choć trochę to fajnie. To wielki komplement dla mnie.
Zaczynaj u siebie- życzę mnóstwa pomysłów i wpisów- pozdrawiam

Enia- nie wiem co ty tam robisz, że nie czytasz. Pewnie jakas wakacyjna miłość zajmuje cie bardziej haha