Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Tajny kardynał- Tom Grace

Chiński kardynał zostaje papieżem!

Połączenie konklawe kardynałów w Watykanie, amerykańskich komandosów i chińskiego rządu dało mieszankę piorunującą i książkę jak ja to mówię „nie dla idiotów”

Zgrabne, sensowne połączenie trzech potęg, to coś dla mnie.

 Nie pamiętam kiedy czytałam tak dobrą książkę sensacyjną, chociaż trzeba przyznać, że książki sensacyjne raczej ignoruję. Ta wpadła mi w oku ze względu na tytuł i tu miałam nosa.

 Jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka o prześladowaniach religijnych w Chinach. Rzecz dzieje się u schyłku pontyfikatu papieża LeonaXIV, a ma on wiele cech papieża Polaka.

W skrócie to powieść o uwięzionym chińskim tajnym kardynale Yin, o prześladowaniach chińskich katolików oraz o toczącym się konklawe na którym wszystko zmierza do wyboru na papieża właśnie tego nieobecnego na konklawe, uwięzionego kardynała.

Autor książki wspomina, że inspiracją powieści była postać autentyczna (więcej na http://www.cardinalkungfoundation.org/). Tytuł książki brzmi może nazbyt sensacyjnie, ale faktycznie istnieje coś takiego jak urząd „tajnego kardynała” (in pectore),  o czym ja przyznaję nie miałam pojęcia.

Oczywiście wytrwałego czytelnika czeka wzruszające zakończenie.

 Przy końcu powieści autor snuje piękną wizję zrywu narodu chińskiego, którego rząd chiński nie jest w stanie powstrzymać. Sztandary, transparenty, entuzjazm, a wszystko to na niesławnym placu Tiananmen po wyborze chińskiego kardynała na papieża. Naród chiński budzi się tak jak naród polski przebudził się po wyborze Polaka Karola Wojtyły na papieża. Chińczycy przeżywają dokładnie to samo, co naród polski w 1978r.: entuzjazm, radość, moc.

 To tylko autor książki puścił wodze fantazji, ale być może opisane tu sceny będą kiedyś rzeczywistością. I tego życzę Chińczykom.

 

 Z okładki:

Czasy współczesne. W Chinach trwają okrutne prześladowania chrześcijan. Wśród represjonowanych jest duchowny w podeszłym wieku, niejaki Yin Daoming, mianowany przez urzędującego papieża Leona XIV kardynałem in pectore. Tymczasem do Watykanu wezwany zostaje Nolan Kilkenny, fizyk i były komandos. Ma pomóc w katalogowaniu zbiorów Biblioteki Watykańskiej, ale rychło okazuje się, że cel jego wizyty jest znacznie bardziej skomplikowany: Kilkenny ma za zadanie podstępem uwolnić i sprowadzić prześladowanego kardynała do Stolicy Apostolskiej. Czy ta misja się powiedzie? Wszak oprócz licznych przeszkód organizacyjnych Kilkenny musi pokonać Liu Shing-Li, bezwzględnego oficera wywiadu pracującego dla chińskich władz.

czwartek, 19 lipca 2012, jolad6

Polecane wpisy