Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Sandały rybaka- Morris West

Czyste sumienie... bezcenne

Po przeczytaniu tej książki pokuszę się o stwierdzenie, że pan M.West był specjalistą w przedstawianiu ludzkich dylematów moralnych. I dobrze. Ktoś musi od czasu do czasu poruszyć nasze sumienia.

 Zamiast szalonego tempa akcji autor proponuje coś innego- książka o trudnych wyborach, dylematach moralnych., o postępowaniu zgodnie ze swoim sumieniem. Sprawy sumienia są w tej książce najważniejsze.

 Każdy z nas stanął lub kiedyś stanie przed trudnym wyborem. Po dokonaniu wyboru, po podjęciu decyzji trzeba żyć dalej- czy będzie łatwiej czy jeszcze ciężej?

Przykłady z tej książki:

  Matka- czy będzie zdolna pokochać kalekie dziecko, które nosi w łonie-nie jej wina, że lekarz przepisał jej takie a nie inne leki, A może powinna poddać się aborcji ?

 Lekarz-czy powinien przyjąć na świat kalekie dziecko?-powinnością lekarza jest przede wszystkim ratować życie człowieka. Czy może zabić to dziecko, ponieważ ono na pewno urodzi się kalekie na skutek zażywania przez matkę lekarstw deformującyh płód.

 Znany dziennikarz- czy powinien zamieszkać z kobietą bez ślubu?  czy powinien czekać latami na unieważnienie jej poprzedniego małżeństwa. Przecież od tak znanej osobistości oczekuje się wzorowego zachowania

 Polityk- czy powinien krzywoprzysięgnąć i zdobyć wysokie stanowisko w strukturach politycznych?- no, bo kasa, władza.  Czy pozostać uczciwym i bez awansu?

  Papież. Ten to dopiero ma dylematy. Pogodzić naukę kościoła, wielką politykę i samotność. A samotność jest ogromnym ciężarem.

  

Książka sprawia wrażenie niedokończonej. Nie lubię tego w książkach, ale w tym wypadku daje to możliwość puszczenia wodzy fantazji i znalezienia rozwiązania dla spraw zdawałoby się bez wyjścia. Ale znalezienie takiego rozwiązania wcale nie jest proste.

 

Z okładki:

 Kirył I, pierwszy nie-Włoch od czterech i pół wieku, zasiada na tronie Piotrowym. Jako człowiek zza żelaznej kurtyny, obcy dla świata Zachodniego, ma prowadzić Kościół i stawić czoła trudnym wyzwaniom współczesnych czasów. Na początek zmienia oblicze Państwa Watykańskiego. Kuria jest wobec niego nieufna... Powieść Sandały rybaka to prorocza wizja pontyfikatu słowiańskiego papieża. Została napisana 15 lat przed wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

 

środa, 04 lipca 2012, jolad6

Polecane wpisy