Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Przeżyć z wilkami- Misha Defonseca

Daremna wędrówka Miszke

Nie przeszkadzało mi za bardzo to, że to mistyfikacja, że nie jest to powieść autobiograficzna jak do roku 2008 utrzymywała autorka tej książki.

Bardzo smutna powieść, bo przecież dotyczy tragicznych czasów. Ale sam początek książki był dla mnie troszkę bezbarwny. 

 Wędruje, wędruje Miszke w czasie wojny 3000 km z Belgii na Ukrainę, potem jest luka i Miszke musi znaleźć się w nowej powojennej belgijskiej rzeczywistości. Opowieść o drodze powrotnej do Belgii została bardzo skrócona co mi się nie spodobało.  

 Nacisk w książeczce został położony na okres, kiedy Miszke w trakcie swej wędrówki zbratała się z wilkami. To wydarzenie miało wpływ na późniejsze wyobcowanie Miszke, zamknięcie się w sobie i ciągłe porównywania świata zwierząt ze światem ludzi. Porównywanie ciągle wypadało na korzyść zwierząt.

 Czy Miszke mogła tyle tysięcy kilometrów przejść niezauważona? Chyba tak, przecież to był okres zawieruchy wojennej, kiedy mnóstwo dzieci straciło swoich rodziców i zdanych było tylko na swoją zaradność. Motyw dziecka nierzucającego się w oczy znajdziemy w:

- w Liście Schindlera

-w Dziewczynce w czerwonym płaszczyku

Czy znacie inne przykłady?

 

Z okładki:

Historia żydowskiej dziewczynki, która w wieku 7 lat zostaje zupełnie sama na świecie. Kiedy w ogarniętej wojną Brukseli Niemcy aresztują jej rodziców, znajduje schronienie u pewnej kobiety, która jednak nie traktuje jej najlepiej. Pewnego dnia słysząc, jak kobieta zwierza się komuś, że jeśli będzie trzeba, odda ją Niemcom, dziewczynka postanawia uciec i wyrusza na wschód, wierząc, że właśnie tam zostali zabrani jej rodzice. Wędruje pieszo przez Belgię, Niemcy, Polskę aż na Ukrainę, kradnąc po drodze pożywienie i ubranie. Przez pewien czas żyje wśród stada wilków, zachowując się jak jedno z ich młodych, przestrzegając wilczych obyczajów i bawiąc się ze szczeniętami. W czasie czteroletniej tułaczki po Europie odkrywa ludzką niegodziwość i zwierzęcą solidarność, z każdym dniem stając się coraz mniej człowiekiem i coraz bardziej wilkiem

poniedziałek, 16 lipca 2012, jolad6

Polecane wpisy