Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Cycero –Robert Harris

Cycero -polityk idealny

Cycero to część pierwsza z trylogii Harrisa. Już nie mogę się doczekać kiedy na moim stoliku znajdzie się część druga Spisek i trzecia Dyktator.

 Dlaczego ta książka mi się spodobała?

 Ponieważ Harris ukazał polityka takiego, jakiego dziś na próżno szukać. Polityka pragnącego robić karierę polityczną, ale nie za wszelką cenę. Zawsze staje po stronie prawdy i sprawiedliwości, a dobro Rzymu jest dla niego sprawą nadrzędną. Nie daje się przekupić, zastraszyć, wierny swoim ideałom. Broni tylko tego, w co naprawdę wierzy. Wymuszenia, korupcja, groźby, mataczenia – z takim szambem Cycero musi się zmierzyć i jest skuteczny.

 

Cycero piął się po szczeblach kariery dość sprawnie, pomimo, że nie był milionerem i nie miał wieku wymaganego do tego by objąć urząd. Dysponował „tylko” darem przekonywania.

Potwierdziło się przysłowie, że mąż jest głową rodziny, a żona karkiem. Terencja, żona Cycerona zasługuje na pochwałę-jej dalekowzroczność, lojalność, intuicja są w ważnych dla Cycerona momentach nie do przecenienia.

 Jedynie czego mi brakowało w tej książce to tyci, tyci słowniczka z nazwami urzędów sprawowanych w Rzymie. Jakie obowiązki i przywileje wiązały się z urzędem: namiestnika, konsula, pretora, edyla, liktora, kwestora.  Niby coś tam w głowie świta, ale słowniczek by nie zawadził.

 

źródło:http://www.romanum.historicus.pl/cyceron.html

A tak na marginesie:

 Cycero jest autorem wielu sentencji. Ja wybrałam tylko kilka, które wydały mi się szczególnie interesujące:

 

 -Wrogowie często mówią prawdę, przyjaciele nigdy.

 -Być zadowolonym z tego, co się posiada, to największe i nienaruszalne bogactwo.

 -Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich.

 -Pewnego przyjaciela poznaje się w sytuacji niepewnej.

 -Największa wina jest w tym, kto nie chce słuchać prawdy.

 

 

Z okładki:

Młody adwokat i senator  Marek Cycero pragnie zostać konsulem Rzymu. Pierwszym krokiem do zrealizowania tej ambicji będzie proces Gajusza Werresa, namiestnika Sycylii, którego oskarża o grabież, korupcję i bezprawne skazywanie na śmierć swoich przeciwników. To cios wymierzony w skorumpowaną arystokrację, której rządy osłabiają republikę uniemożliwiają Cyceronowi sięgnięcie po wymarzony urząd. Ambitny adwokat udaje się na Sycylię, by zebrać potrzebne dowody. Później zaś, otoczony przez nieprzyjaciół, snuje skomplikowane intrygi, od których zależeć będą dalsze losy państwa...

 

piątek, 20 lipca 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2012/07/22 00:34:21
Mojsa kochana czytasz książki z szybkością światła. Szczerze zazdroszczę :) Pozdrawiam
-
2012/07/22 00:34:50
Miało być MOJA :)
-
jolad6
2012/07/24 10:33:12
Miało być Mojsa od Mojśka? haha
Czytam, bo to mój dobry czas na czytanie, a ty mi nie zazdrość ale czytaj jeszcze szybciej. Wiesz ile jeszcze dobrych książek na nas czeka? strach pomyśleć
-
Gość: zenobius, *.internetdsl.tpnet.pl
2014/02/08 21:10:10
Udało Ci się dostać trzecią część - "Dyktator" ?