Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina- Włodzimierz Wojnowicz

Iwan Czonkin- obrońca ojczyzny

Książkę tę przeczytałam dzięki skutecznej namowie dijkstra-jg.

Książka ta podobna jest do Zapisków oficera Armii Czerwonej. Obie te książki łączy humor (chociaż nie do końca w Zapiskach…jest śmiesznie) i ciemnota rosyjskiego narodu. Ciemnota bardzo przejaskrawiona, zakrawająca na bajkę czy jakąś paranoję. I chyba to mi zasadniczo przeszkadzało. Przyznaję, że pod koniec już się z tą książką męczyłam. Ale doczytałam- uff.

 

Z okładki:

Kultowa powieść Włodzimierza Wojnowicza. Jej pierwsze wydanie ukazało się w Polsce w latach osiemdziesiątych w drugim obiegu. Niektórzy krytycy literaccy widzieli w niej sowiecki odpowiednik Paragrafu 22 Hellera, inni wskazywali na podobieństwo z dobrym wojakiem Szwejkiem. Co do jednego panowała zgoda - Wojnowicz stworzył dzieło literackie wysokiej próby. Czerwonoarmista Iwan Czonkin cieszy się zasłużoną opinią ofermy. Ale oto nadchodzi wojna - czas próby dla żołnierza. Aberracja władzy sowieckiej sprawia, że Czonkin musi pokazać, co jest wart nie w starciu z oddziałami Wehrmachtu, lecz w boju z wydzielonym pułkiem Armii Czerwonej. Ta przezabawna opowieść o niepozornym żołnierzyku ukazuje niezwykłą galerię postaci uwikłanych w absurdy systemu, który do niedawna władał niemal połową świata.

Źródło: http://ksiazki.wp.pl

czwartek, 28 czerwca 2012, jolad6

Polecane wpisy