Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Maria Curie-Ewa Curie

Niezwykła biografia, niezwykły człowiek- Maria Curie

     Już dawno nosiłam się z zamiarem bliższego poznania Marii Curie. Na forum Książki umieszczono kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę. Ja na pierwszy ogień intuicyjnie wybrałam Maria Curie- autorstwa Ewy Curie.

     Jeśli sięgnę pamięcią wstecz okazuje się, że patronką szkoły średniej, do której uczęszczałam była właśnie Maria Skłodowska-Curie. Dzisiaj z pespektywy czasu dziwię się dyrekcji, że nie zrobiła nic w kierunku zainteresowania uczniów postacią Marii C. To był błąd. Maria Curie w swej determinacji do zdobycia wiedzy powinna być stawiana za wzór dla młodego człowieka.

      Dla mnie piękna, poruszająca biografia Marii Curie skutecznie zachęcająca do jeszcze bliższego poznania tej niezwykłej kobiety. Łza w oku zakręciła się nie raz.

      Maria Curie zawsze była najlepsza, najpierwsza, jedyna. 

-28 lipca 1893 roku otrzymała licencjat z fizyki z pierwszą lokatą, a rok później licencjat z matematyki z drugą lokatą.

-Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą laureatką Nagrody Nobla z fizyki, pierwszą z chemii, pierwszą i jedyną wyróżnioną w dwóch różnych dyscyplinach naukowych

-w 1906 została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie

-Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy i zdobyła Rysy

- Jest ona jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie

Dla lubiących drążyć temat:

 -Maria Curie miała romans?! W biografii tu prezentowanej Ewa Curie zaprzecza temu, mało tego: Maria okropnie przeżyła obmowę. W Wikipedii mowa jest o listach między kochankami.

czwartek, 22 marca 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2012/03/25 15:30:19
Joluś i znów mamy coś wspólnego ,bo Maria Curie Skłodowska była też patronką mojej szkoły tylko PODSTAWÓWKI :) I też chcę o niej poczytać . Niby taka sobie kobitka ale podobno w życiu była trochę niesforna :) I dobrze ,bo taka całkiem pozytywna postać to chyba nudą trąci. Twarz Marii na fotce , którą wkleiłaś ma coś w sobie ..te oczy.. hm..
Buziaczki przesyłam i przynajmniej w jednym Cię ubiegłam ("Dzienniki Kołymskie") w czym innym nawet nie próbuję :))
-
jolad6
2012/03/25 19:13:44
Skarbie- własnie w tej biografii Maria jest ułożona, co mnie trochę zmartwiło po przeczytaniu innych informach w internecie.Ale wiesz są różne prawdy. Trudno sie spodziewać, aby córka napisała biografią ukazującą Marię Curie w złym świetle. Aby to rozstrzygnąć trzeba poczytać jeszcze coś innego. Juz się nastawiam psychicznie. Własciwie to zdanie źle zabrzmiało, bo po tej tu prezentowanej biografii jestem jeszcze bardziej zainteresowana życiem Marii Curie.
Ja ci nie będę pisac kto był moim patronem w podstawówce- poeta komuch i tyle.

Z tego co sledze to Dzienniki kołymskie są juz zakupione w mojej bibliotece, a bibliotekarki muszą chyba długo dojrzeć do tego aby je umieścić na półce. Czasami szlag mnie trafia na taką organizację- temat rzeka
pozdrawiam
ps. ostatnim zdaniem rozbawiłas mnie nieźle, taka skromnituka jesteś- haha
-
2012/03/26 00:58:15
Ja "Dzienniki Kołymskie" dostałam na "gwiazdkę " jak będziesz miała problemy z ich pożyczeniem ,to nie ma sprawy - wyślę Ci je, a Ty po przeczytaniu mi je odeślesz nazad :)
-
2012/03/30 20:15:32
Bardzo Ci dziękuję za ciepłe słowa na moim blogu :) Bardzo mnie wzruszyłaś :( i ciepło mi się na serduchu zrobiło :) Buziaczki Jolu przesyłam :* Do następnego ....
-
franc_z_francji
2012/04/01 21:24:40
świetna postać
blog oczywiście też fajny
-
jolad6
2012/04/02 15:24:29
Enia- tobie ciepło na sercu, a moje juz całkiem przez ciebie roztajało
franc_z_francji -świetna postać i grzechem jest że Polacy tak mało o Marii C wiedzą