Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Każdy umiera w samotności- Hans Fallada

„Jesteście jak dobre ziarno na polu chwastów”

Ta książka zaintrygowała mnie jeszcze zanim tak na dobre wzięłam się do czytania.  Wpływ na to miały:

Obiecująca tematyka powieści: opór niemieckiego małżeństwa wobec nazistowskiego systemu. Chociaż dwie książki o oporze Niemców wobec nazizmu przeczytałam nie tak dawno, to jednak temat jeszcze mi nie spowszedniał.

 Zdanie ze wstępu znacznie podgrzało atmosferę i wzmogło chęć do czytania.

 „Wydarzenia w tej powieści oparte są zasadniczo na aktach Gestapo dotyczących nielegalnej działalności pary berlińskich robotników w latach 1940-42”.

 Na 5 stronie (wedle mojej numeracji) już czytelnik wzrusza się cierpieniem niemieckiej matki po stracie syna. Przeważnie emocję są w książkach dozowane. W tej natomiast książce czytelnik wpada w rozpacz już na początku powieści. Jest to chwilowe, ale przekonujące.

 Nie znalazłam w tej książce niczego, co by mnie denerwowało, raziło, nudziło.

Ciekawy temat powieści, intrygująco, starannie sformułowane tytuły rozdziałów, ciekawa kompozycja książki, arcyciekawie splecione ze sobą wątki- to zasługuje na szczególne podkreślenie.

 Wszystkich bohaterów łączy to, że są berlińczykami. Poza tym są sobie obcy, wykonują różne zawody, różnią się wiekiem- a jednak ich losy się splatają.  Losy szumowin splatają się z losami ludzi prawych. Szumowiny kończą źle (mam nadzieję, że i esesmana Baldura Persickego dosięgła sprawiedliwość). Na niektórych przychodzi opamiętanie (esesman  komisarz Escherich), inni nawet w godzinie śmierci nie widzą swych niecnych uczynków (Enno Kluge). Smutne jest to, że ludzie prawi muszą zejść z tego świata. Jedni umierają z honorem (Anna Quangel), inni popełniają samobójstwo (Trudel Hergesell), ale trudno ich potępiać wobec ogromu cierpienia, jakiego doświadczyli.

 Warto przeczytać? Oczywiście, że warto. Od książki trudno się oderwać. Nie jest ona absolutnie przereklamowana, a przyznam tego się obawiałam.

Dla czytelników lubiących drążyć temat:

- powieść oparta na aktach z procesu małżeństwa Ottona i Elizy Hamplów.

źródło:http://www.executedtoday.com/2011/04/08/1943-elise-and-otto-hampel-postcard-writers/

Z okładki:

Dowiedziawszy się o śmierci syna w wojnie prowadzonej przez Hitlera, Anna i Otto Quanglowie pragną wyrazić swój sprzeciw. Piszą antywojenne wiadomości na kartach...pocztowych i podkładają je w ruchliwych miejscach Berlina. Cisi, rozsądni małżonkowie marzą, by ich poczynania wywołały wielki odzew, lecz nie wiedzą, że komisarz Escherich z gestapo już jest na ich tropie.
Hans Fallada w imponujący i poruszający sposób przedstawił opór zwykłych ludzi przeciwko nazistowskiemu systemowi. Obecne wydanie to pierwsze bez skrótów redakcyjnych, oparte na oryginalnym, autorskim maszynopisie.

piątek, 02 marca 2012, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
toska1982
2012/03/02 18:49:43
Mało czytam takiej literatury i chyba czas to zmienić. Jeszcze w szkole średniej uwielbiałam książki dotyczące wojny, szczególnie te o Żydach. Z takim tematem jeszcze się nie spotkałam, dlatego ... :)
-
2012/03/06 18:51:30
Ja za to kocham tę tematykę i na bank książkę przeczytam :)
-
jolad6
2012/03/07 22:38:24
Tosia- jesli juz w swoim życiu taką literaturą zaliczyłaś to teraz czas na romanse-haha

Enia- teraz przerzucamy sie na więziennictwo- rozumiesz?
-
2012/03/11 15:43:01
Ja kończę MILLENIUM III cz ale jak to skończę to Jolu może jakiś napad na bank co ???
A potem będziemy o wieziennictwie czytać w więziennictwie :)) Buziaki
-
jolad6
2012/03/14 17:39:39
Enia- nic mi ten tytuł nie mówi Millenium, dlaczego?
-
2012/03/14 18:22:38
Millenium to trylogia Larrsona . Na pewno słyszałaś ... Każda książka nosi inny tytuł
Na moim blogu jest opis I cz i II cz a trzecią kończę ...
eniomania.blogspot.com/2012/01/millennium-swiatowy-bestseller-czi.html

Pozdrawiam