Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

W kanałach Lwowa- Robert Marshall

Przeczytałam dla pełni szczęścia. Ale tak naprawdę tą pełnią będzie dopiero obejrzenie filmu „W ciemności”. Z perspektywy obu książek Dziewczynka w zielonym płaszczyku wydaje mi się książką bardziej szczegółowo opisującą przeżycia Żydów lwowskich, chociaż na pewno jest bardziej subiektywna, bo oparta na wspomnieniach tylko Krystyny Chiger. W kanałach Lwowa to wspomnienia bardziej ogólne, ale może bliższe prawdzie, ponieważ oparte na wspomnieniach kilku osób.

Obie książki Dziewczynka w zielonym płaszczyku i W kanałach Lwowa  oraz wspomnienia Krystyny Chiger  uwiecznione na płytce CD nie są spójne ze sobą. Wiele nazwisk i zdarzeń je różni. Z całą pewnością film to jeszcze jedna wersja wydarzeń lwowskich.

 Czy będzie Oscar? jeszcze chwila, jeszcze moment i wszystko będzie jasne.

Z okładki:

Oparta na faktach dramatyczna historia Żydów, którzy podczas likwidacji getta we Lwowie w marcu 1943 roku ukryli się w kanałach pod miastem. Spędzili tam czternaście miesięcy. W podziemiach , w ciemności, wilgoci, wśród szczurów, na przekór wszystkiemu… udało się przeżyć dziesięciorgu spośród ponad dwudziestoosobowej grupy.  Pomógł im Leopold Socha, polski kanalarz, który najpierw kierował się cyniczną chęcią zysku, a potem narażał Zycie własne i swojej rodziny. W kanałach Lwowa to niewiarygodna, wstrząsająca historia o gehennie tych, którzy przeżyli, ale także podnosząca na duchu opowieść o bohaterstwie, które pokonuje strach.

niedziela, 26 lutego 2012, jolad6

Polecane wpisy