Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Dziewczynka w zielonym sweterku- Krystyna Chiger, Daniel Paisner

Ogólnie możecie mi zazdrościć. Ja już przeczytałam książkę o losach Krystyny Chiger na podstawie której powstał film W ciemności- nominowany do Oscara.

 Nie zamierzam się nad tą książką pastwić. Ale nie jest to dla mnie książka jakoś szczególnie wybitna- wspomnienia wojenne, jakich wiele już przeczytałam. Chyba zbyt wiele książek o tematyce wojennej, żydowskiej przeczytałam. Tym bardziej nurtuje mnie na ile A.Holland stworzyła na postawie tej książki film godny Oscara.

  Nie mogę doczekać sie, kiedy obejrzę film- ciekawa jestem nie tyle gry aktorów, ale przede wszystkim scenografii. Na ile kanały, szczury, ścieki, wilgoć, koszmarne warunki życia zostały sugestywnie przedstawione. Zobaczymy.

 Zaintrygowało mnie zdanie autorki książki na temat woli walki Żydów lwowoskich. Nie mam wiedzy na temat walki Żydów lwowskich w czasie II wojny światowej, więc nie wiem jaka była ich wola walki. Ale że mieli ogromną wolę przeżycia to nie ulega wątpliwości.

 Jeśli sama książka tak bardzo mnie nie wzruszyła, to zrobiły to za nią wspomnienia Krystyny Chiger uwiecznione na płcie Cd i dołączone do książki. Wspomnienia sugestywne, chociaż niespójne z książką. Najbardziej utkwił mi w pamięci pojawiający się uśmiech na twarzy pani Krystyny w momentach kiedy wspominała Leopolda Sochę- dobroczyńcę, anioła stróża.  Z jej twarzy odczytałam prawdziwą radość i dozgonną wdzięczność za L.Sochę. Chociaż minęło tyle lat, potrafiła o nim mówić z prawdziwą miłością. Tak ja to odebrałam.

 Z okładki:

 Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Tytułowa dziewczynka to 8-letnia Krysia, która opowiada o pobycie we lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów – między przedwojennym, luksusowym życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem siły ludzkiego charakteru. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność...

czwartek, 23 lutego 2012, jolad6

Polecane wpisy