Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Elżbieta I- J.E.NEAL

O królowej Elżbiecie I wiedziałam tak niewiele

     Z niepokojem podeszłam do tej biografii. Obawiałam się zetknięcia z wieloma postaciami historycznymi, które są mi obce. Mile zostałam zaskoczona. „Kochanek dziewicy” wprowadził mnie niejako bezboleśnie w świat pokolenia Elżbiety I i dlatego chyba biografia Neala była tak przystępna dla mnie. No właśnie, warto tę biografię przeczytać choćby po to, aby mieć porównanie jak została Elżebieta I w Kochanku dziewicy, a jaka była naprawdę. 

      W Kochanku dziewicy Elżbieta I w pierwszych dwóch latach panowania przedstawiona została jako zakochana trzpiotka. Pod znacznym wpływem swego sekretarza podejmuje jednak decyzje kierując się rozumem , a nie sercem. Nie pozbawiona jest wad: bardziej absorbują ją zabawy i miłostki niż sprawy królestwa.

      Natomiast  Neale ukazuje Elżbietę I jako jako władczynię tolerancyjną, inteligentną, oczytaną, cierpliwą i litościwą. Elżbieta I nie miała łatwo- musiała prze całe lata udowadniać, że kobieta na tronie potrafi podejmować trudne decyzje i sprostać oczekiwaniom Anglików i władców Europy,

      Ja czytałam wydanie dość stare z roku 1981, ale I wydanie ukazało się już w roku 1933. Na skrzydełku zaznaczono, że” Elżbieta I J.E.Neala uchodzi za najlepszą biografię tej królowej". Ja innej biografii nie czytałam, ale ta bardzo mi sie podobała. 

wtorek, 06 grudnia 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2011/12/06 23:03:42
Widać Jolu ,że u Ciebie panuje na blogu ELŻBIETA I :)
Zdecydowanie ciekawa i intrygująca postać :)
-
2011/12/23 18:42:26
zdrowych, pogodnych swiat i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)