Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

WIECZNA KSIĘŻNICZKA- PHILIPPA GREGORY

Katarzyno Aragońska

córko Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego,

infantko hiszpańska,

księżno Walii,

królowo Anglii,

pierwsza żono Henryka VIII

jaka byłaś naprawdę?

     Do tej pory skupiałam uwagę na poznaniu osoby Henryka VIII. Po czym trafiłam przypadkiem na Wieczną księżniczkę. I ta książka wzbudziła moją chęć poznania bliżej Katarzyny Aragońskiej.

     Ta książka wywraca wszystko do góry nogami, ponieważ małżeństwo Katarzyny Aragońskiej z Arturem Tudorem zostało jednak skonsumowane!!! Ponieważ w tej książce Katarzyna Aragońska nie jest królową rozmodloną, jak była ukazana w Dynastii Tudorów.  Ponieważ w tej książce Katarzyna Aragońska to kobieta bardziej wojownicza niż sam król Henryk VIII. Uparta, twarda, konsekwentna i przewidująca, przejmująca inicjatywę.

Katarzyno Aragońska jaka byłaś naprawdę?

Tego się nie dowiemy, ale przedstawiona przez P.Gregory jest fascynującą postacią. Brawo!

 

     Podstawową wadą tej książki jest to, że … się skończyła. Szkoda, że to tylko 544 strony. To stanowczo za mało, tak dobrze się ją czytało. Powieść kończy się w momencie, kiedy Katarzyna Aragońska staje przed sądem w 1529 roku w procesie mającym na celu unieważnienie jej małżeństwa z Henrykiem VIII. Więc P.Gregory miała o czym jeszcze pisać- no cóż.

     Mam troszkę zastrzeżenia do tytułu książki, ponieważ sugeruje niedojrzałość, może zmanierowanie. A tymczasem chodzi o konsekwencję, dążenie do tego, do czego była wychowywana Katarzyna Aragońska od dziecka. Zostać królową Anglii-takie było jej przeznaczenie. Bez względu na cenę, przeciwności losu, ubóstwo i poniżenie jakie doświadczyła.

     Jeśli Wieczna księżniczka autorstwa P.Gregory bardzo mi się podobała, jeśli film Kochanice króla nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa P.Gregory bardzo mi się spodobał, to dlaczegóż by nie iść tym tropem. A mamy do wyboru jeszcze kilka książek tej pisarki.

 Katarzyna Aragońska

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Arago%C5%84ska

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 Z okładki:

Philippa Gregory raz jeszcze udowadnia, że za dobrze znaną historią można odkryć nieznaną opowieść o dzielnych królowych zmieniających oblicze renesansowej Europy i o nieopisanej przedtem miłości, która wpłynęła na losy całego narodu. Katarzyna Aragońska przychodzi na świat jako Catalina, infantka hiszpańska. W wieku trzech lat zostaje zaręczona z księciem Walii, Arturem, synem i dziedzicem króla Henryka VII.Wie, że jej przeznaczeniem jest władać tym odległym i jakże odmiennym od jej ojczyzny krajem. Z pokorą przyjmuje swój los, choć przyszły świekr wita ją w nowej ojczyźnie, posuwając się do wielkiej obelgi, a mężczyzna, za którego ma wyjść, okazuje się nieopierzonym młodzikiem. Z wolna przywyka do życia na dworze pierwszego z Tudorów, a jej związek z Arturem okazuje się więcej niż znośny. Niespodzianie w tym ułożonym małżeństwie pojawia się czuła i namiętna miłość. Niestety szczęście nie trwa długo, młody Artur umiera, a pozostawiona sama sobie Katarzyna musi znaleźć sposób, by wbrew przeciwnościom stać się królową Anglii i począć następcę tronu. Jako nieodrodna córka swojej matki, o równie nieustraszonym duchu, Katarzyna uczyni wszystko, aby dopiąć swego.

 

wtorek, 24 maja 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
ksania
2011/06/12 16:46:38
miło wiedzieć że jest jeszcze ktoś kto czyta klasyczne książki, takie których kartki żółkną i gniotą się od czytania, takie którym nie przeszkadza brak internetu, bądź emisji w tv. ja, niegdyś pożeraraczka książek, przerzuciłam się na czytanie blogów, bo jak się okazuje wielu z nas ma w sobie pisarza.
-
2011/07/04 11:22:23
czytałam Wieczną księzniczkę i całkiem nieźle się bawiłam,bardzo ciekawie o tej królowej piszeStarkey w swojej ksiązce owszystkich żonach Henryka,którą właśnie kończę
-
Gość: FastBlog, *.adsl.inetia.pl
2011/07/09 13:53:27
fastblog.cba.pl/ - pisz publikuj komentuj
-
jolad6
2011/07/19 21:15:17
Ksania- wszystko można pogodzić : i czytanie blogów i czytanie książek. Wszystko kwestia organizacji czasu

bsmietanka- przychodzisz tu i zarażasz następnymi historycznymi- haha dzięki
-
2012/07/31 18:44:12
ja jeszcze tej nie czytałam. Mam teraz z biblioteki " Dwie królowe " ale w domu dopiero przeczytałam ,że jest to kontynuacja " Kochanic króla " i muszę oddać i szukać tej pierwszej :) Zakochałam się w tej pisarce - na AMEN :))
-
jolad6
2012/08/01 18:07:10
Enia- masz sumienie odnieść ksiązke do biblioteki? Ja bym nie dała rady. Ja juz jestem po Dwóch królowych, spokojnie je możesz czytać przed Kochanicami. Ja czytam wg przypadku tzn. dostępności w biblioptece i nie wybrzydzam haha
Ja też sie zakochałam w P.Gregory, ale ponoć jest jeszcze jedna pisarka od książek historycznych Gortner- już mam jedną z jej książek na stoliku. Nie wyrabiam z wpisami do bloga- buźka
-
Gość: enia66, *.dynamic.chello.pl
2012/08/02 12:57:24
Jolu Twoje zdanie ma dla mnie znaczenie - NIE ODNOSZĘ i będę czytać :) Tylko skończę moją " Żydówkę NOEMI " :)
-
jolad6
2012/08/04 20:52:49
Enia- nie odnosisz, ŻYDÓWKA Noemi. Po pierwsze słuchaj , słuchaj koleżanki aż sie nie zrazisz haha. Po drugie idę szukać o co chodzi z tą "Żydówką..."- co tam ci w duszy gra?
-
moznaprzeczytac
2012/10/28 11:01:22
Bardzo fajna książka, wspaniale ukazała proces dorastania Katarzyny Aragońskiej oraz siłę którą odziedziczyła po matce. Świetna lektura na każdą porę, nie tylko na jesienne wieczory ;-)

Zapraszam do mojej recenzji książki Wieczna Księżniczka