Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

HENRYK VIII- A.F POLLARD, CNOTLIWY KSIĄŻĘ- DAVID STARKEY, HENRYK VIII- C. ERICKSON

Henryk VIII okrutnym królem był

                                                                                   

   Muszę przyznać się do mojej fascynacji zbrodniarzami: Hitlerami, Stalinami, Husajnami i innymi gadami np….. Henrykiem VIII.

Czerpiąc z doświadczeń doktora Freuda dokonałam psychoanalizy mojej osoby i stwierdziłam, że chyba  mam za bardzo łagodnego męża i stąd mój pociąg  do tyranii- haha.

W przypadku Henryka VIII właściwie wszystko zaczęło się od filmu  Dynastia Tudorów. Obejrzałam z zachwytem 3 sezony tego serialu. Następnie przeczytałam trzy książki o Henryku VIII. A w moich poszukiwaniach, dociekaniach skupiłam się na tym, aby zrozumieć, aby się upewnić czy ja dobrze zrozumiałam, że w tamtych czasach wieku XVI skonsumowanie małżeństwa Katarzyny Aragońskiej z Arturem Tudorem mogło być przyczyną unieważnienia małżeństwa Henrykiem VIII. I wszystkie moje poszukiwania skupiały się właśnie wokół tego tematu. Wiem, wiem, że papież udzielił dyspensy Henrykowi i Katarzynie, ale chodziło mi o przepisy kościelne w tym temacie i w tamtych czasach.

Gdyby małżeństwo Katarzyny Aragońskiej z Arturem Tudorem zostało skonsumowane  i następnie Artur Tudor zmarł, to Katarzyna Aragońska nie mogłaby poślubić jego brata Henryka. W dzisiejszych czasach to niewiarygodne .

Po przeczytaniu trzech książek najjaśniej według mnie tę kwestię wyjaśnia książka  Henryk VIII- A.F Pollarda. Po upewnieniu się, rozebraniu tematu na czynniki pierwsze znów sięgnęłam do filmu- od początku. Tym razem mogłam obejrzeć już cały film- 4 sezony. Powiem wam, że miałam nadzieję, może chociaż u schyłku życia Henryk VII będzie przedstawiony jak człowiek bardziej zrównoważony. Nic z tego. W ostatnich odcinkach to człowiek wręcz chory psychicznie.

 

Oczywiście w trakcie czytania tych książek Henryk VIII miał dla mnie twarz Jonatana Rhysa Meyersa. I pomimo charakteryzacji na starego już Henryka VIII moja słabość do Jonatana Rhysa Meyersa pozostała niezmienna. Uważam, że zagrał swoją rolę rewelacyjnie, przekonująco.

 

I  głównie dzięki Jonatanowi Rhysowi Meyersowi oraz Henry'emu Cavillowi (w roli Charlsa Brandona) przeżyłam fascynujące chwile przed telewizorem. Tak na marginesie Charlsa Brandona nazwałam na swój użytek Człowiekiem O Czystym Spojrzeniu i nie wiem dlaczego. Przecież nie był taki kryształowy.

A podsumowując: Dynastia Tudorów to jeden z najlepszych filmów historycznych jakie w swoim życiu obejrzałam. Nie zachęcam do obejrzenia- haha.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Lubicie zagadki? Zagadka dla was!

Do którego cesarza był porównywany Henryk VIII?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

piątek, 06 maja 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
ju.k
2011/05/06 23:00:35
Ojj ja też byłam zafascynowana Tudorami ! Najlepszy serial jaki widziałam ;) Szkoda, że tak mało jest osób, które on interesuje ( przynajmniej w moim otoczeniu ;) ) Monarchia królewska fascynuje mnie w sumie po dziś dzień, śledziłam też ślub stulecia, chociaż wiele osób nie widzi w tym nic ciekawego, a nawet wręcz przeciwnie. A psychoanaliza pierwsza klasa ;D A może kiedyś jeszcze doczekamy się podobnego serialu ? Kto wie ;) Pozdrawiam
-
jolad6
2011/05/12 20:32:41
Ju.k- A widzisz już myslałam, że tylko mnie fascynyją seriale historyczne. Miło mi że gdzieś żyje pokrewna dusza. Bradzo, bardzo chciałabym obejrzeć jeszcze jakis film na miarę Dynastii Tudorów- pozdrawiam