Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

RABIA- HALIDE EDIP ADIVAR

Miłość, kobieta i śpiew

Książka ta to typowy „reprezentant” literatury kobiecej.

Więc co możemy się po niej spodziewać? Oczywiście wielkiej miłości! I tak się stało.

Uczucie połączyło osoby z dwóch różnych światów dwóch różnych religii i dwóch różnych pokoleń. Ale oczywiście dla prawdziwej miłości to nie są żadne przeszkody.

Rabia- to młoda dziewczyna o przecudnym głosie, córka komedianta i bardzo, bardzo surowej matki, wnuczka chciwego imama. I te najbliższe osoby miały duży wpływ na kształtowanie się charakteru Rabii. Dzięki ojcu stała się tolerancyjna i otwarta na innych ludzi. Dzięki surowości matki i chciwości dziadka Rabia stała się, poważna, dojrzała mimo młodego wieku, posłuszna i lojalna. Twarde wychowanie matki i dziadka sprawiło, że Rabia stała się silna, gotowa stawić czoło wszystkiemu. Nie straszne jej zamieszkać z karłem, nie straszne jej poślubić człowieka dużo starszego od siebie Religią Rabii jest islam. A jej ukochany Peregrini to dojrzały mężczyzna, arystokrata, chrześcijanin. Ale tak jest zakochany w dziewczynie, że gotów jest dla niej przyjąć islam.

Sama książka może nie jest jakaś wyjątkowa, ale jej zaletą jest to, że czytelnik może całkiem dobrze zaznajomić się kulturą turecką. I dla mnie to duży plus, ponieważ książek, których akcja rozgrywa się w Turcji nie czytałam wiele. Narodziny miłości są w tej książce wyeksponowane, ale równie ważne jest ukazanie kultury tureckiej, gdzie szacunek dla starszych jest sprawą nadrzędną. Intrygi dworskie, system rządzenia, sposoby rozprawiania się sułtana  Abdula Hamida II z buntownikami- wszystko to znajdziemy w tej książce.

I oczywiście jak to w literaturze często bywa, tak i w tej książce karłowi przypisała autorka mądrość życiową, inteligencję. Co mi się zresztą bardzo spodobało.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Lubicie zagadki? Zagadka dla was!

 

W książce dość często pojawia się słowo "efendi"-oznaczające tytuł turecki, pierwotnie odnoszący się do sułtana, potem do wszystkich dostojników, wreszcie do osób piśmiennych.

W którym polskim filmie pojawia się słowo "Efendi" ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 

 

Z okładki:

Turcja, schyłek XIX wieku. Na tronie zasiada "krwawy sułtan", Abdul Hamid II, w społeczeństwie narasta ferment. Na tym tle rozgrywa się historia Rabii, córki komedianta zdobywającego szturmem stambulskie sceny. Kiedy ojciec za wykpiwanie możnych i konszachty z młodoturkami zostaje wygnany ze stolicy, pieczę nad dzieckiem przejmuje dziadek, surowy i zionący nienawiścią do całego świata imam.

Wychowywana w izolacji od otoczenia, pozbawiona prawa do śmiechu i zabawy, Rabia ma jednak talent, który ją ocali: piękny głos. Śpiewając wersety Koranu, zyskuje wstęp na salony, gdzie odkrywa świat pozornych przyjemności i pałacowych intryg. W domu swojego protektora, Selima Paszy, otrzymuje możliwość pobierania nauk u słynnego derwisza, Vehbiego Efendiego, a dzięki Peregriniemu, muzykowi z Włoch, poznaje muzykę europejską.

Po powrocie ojca z wygnania Rabia decyduje się z nim zamieszkać. Z biegiem lat staje się samodzielną młodą kobietą, wierną tradycji i religii, obowiązkową, skromną i wystarczająco silną, by stawią czoło przeciwnościom losu. Dzięki ojcu Rabia zanurza się w fascynujący świat teatru, radości i zabawy. Świat, w którym pozna wreszcie smak miłości i gorycz cierpienia.

piątek, 15 kwietnia 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2011/04/20 22:23:56
Jolu ,całkiem przypadkiem trafiłam na Twojego bloga książkowego i wsiąkłam.
Już mnie nie wygonisz :) Też kocham czytać i o książkach mogłabym gadać ,pisać ,czytać i co tylko jeszcze można.
Pozdrawiam
eniomania.blogspot.com
-
jolad6
2011/04/29 22:26:34
Słońce ty moje, przychodź codziennie. Widzisz jak wiele nas łączy? Hand made, książki, że Murzynie nie wspomnę-haha