Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

DZIENNIK GENIUSZA- SALVADOR DALI

Wiele można zarzucić tej książce, ale ... Salvadorze Dali gratuluję… udało ci się ze mnie zakpić! Całkowicie nie takiej książki się spodziewałam.

Wiele można zarzucić tej książce, ale trzeba przyznać-Salvador Dali odważył się pisać o rzeczach, o których się zazwyczaj nie pisze. Przynajmniej ja w swoim życiu nie trafiłam na książkę pisarza opisującego konsystencję swojego stolca czy ilość pierdnięć. I nie wiem czy te spostrzeżenia powinny mnie gorszyć czy raczej skłonić do głębszych przemyśleń?

Wiele można zarzucić autorowi, ale trzeba też przyznać- wyobraźnię ma ogromną. Salvador Dali jest przykładem tego, jak natura ludzka potrafi być skomplikowana i jak przeróżne dziwne rzeczy mogą być źródłem inspiracji dla artysty. Sam autor przyznaje: „…Arturo Lopez sprezentował mi kiedyś moją słynną dziś laskę z rogu nosorożca. Odkąd  wszedłem w jej posiadanie, stanowi dla mnie źródło absolutnie irracjonalnych idei.”

Wiele można zarzuć autorowi, ale trzeba też przyznać- zawarł w książce wiele ciekawych spostrzeżeń. A oto jedno z nich, które szczególnie mi się spodobało: "Nie obawiaj się doskonałości. Nigdy jej nie osiągniesz!"- dobre i prawdziwe!

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

I na sam koniec mus, trzeba zaznajomić się bliżej z obrazami Salvadora Dali.

Obraz najbliższy memu sercu to Galatea

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 Z okładki:

Dali po raz kolejny ujawnia swój talent literacki i niezwykłą osobowość, w błyskotliwy sposób łącząc motywy autobiograficzne z mistyfikacją. Ten osobliwy dziennik pełen jest perwersyjnego humoru, prowokacyjnych tez i ekshibicjonizmu, a tematy wzniosłe przeplatają się w nim z przyziemnymi. Obdarzony zadziwiającą wyobraźnią i inteligencją "wybawiciel sztuki współczesnej" komentuje własne obrazy i dzieła innych artystów, przybliżając swoje poglądy na sztukę. Plastyczność opisów zachwyci wszystkich wielbicieli jego malarstwa

 Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:

 

piątek, 29 kwietnia 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
toska1982
2011/04/30 22:26:11
Obraz GENIALNY !!!!! Muszę się bliżej zapoznać z tym Panem !
-
Gość: Ew., *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/05/03 13:17:34
Uwielbiam obrazy Salvadora Dali - przemawia przez nie pewien rodzaj geniuszu i oryginalności. Niestety, nie za bardzo interesuje mnie jego życiorys. Stanowczo bardziej wolę zagłębiać się w sztukę, jaką prezentuje, niż w to, co robił, ponieważ przez to bardzo często zmienia się zdanie o danym autorze. Często nawet na negatywne. A tego bym nie chciała. Wolę pozostać przy stanowisku, że Dali był, jest i będzie geniuszem. ;)
Pozdrawiam,
Ew.
-
jolad6
2011/05/03 18:38:46
Toska- cieszę się, że nasze "gusta artystyczne" są zbieżne- pozdrawiam

Ew- jeszcze chyba nigdy nikomu nie przyznałam tak szybko racji-haha. Masz racje, pozostań przy obrazach inaczej na 100% zmieniałabyś zdanie na negatywne. Bardzo trafnie wszystko podsumowałaś- pozdrawiam
-
2011/05/03 21:42:08
witam, witam, ja już jakiś czas śledzę twojego bloga...Mam własną "Udrękę i ekstazę", ale jeszcze nie przeczytałam...jeśli tę książkę pamięta się latami, to muszę najpierw doczytać te cztery książki, które są w trakcie czytania, i wtedy już bez żadnych wyrzutów sumienia się za nią zabiorę :)
a osobiście polecam coś z bardziej męskiej literatury "Król szczurów",
a także książkę o Gustavie Klimcie "Malowany pocałunek", która opisuje jego związek z kobietą jego życia oraz książkę "Listy do brata" -jest to korespondencja pomiędzy Vincentem van Goghiem a jego bratem, jedna z piękniejszych książek, w której opisane są przemiany zachodzące w człowieku
-
jolad6
2011/05/04 07:55:40
Wioleta- no to przesadziłaś-haha tzn. za bardzo mnie zaintrygowałaś swoimi propozycjami. Widzę, że wstrzeliwujesz się w mój gust bez mrugnięcia okiem. Intuicję masz doskonałą- pozdrawiam
-
2011/05/04 13:14:21
he he to super!! mam nadzieję, że jak już sięgniesz po te moje propozycje to ci się spodobają ;))