Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

GRECKI SKARB- IRVING STONE

Warto mieć marzenia

 

 Irving Stone umiał pisać (według mnie) o pasjonatach jak nikt inny na świecie. A najpiękniej przedstawił Michała Anioła i Van Gogha. Czy dlatego, że zaprawdę byli niezwykli i Stone już nie musiał za bardzo się wysilać? Czy po prostu Stone potrafił najpiękniej pisać o geniuszach-samotnikach?

Grecki Skarb to piąta przeczytana przez mnie książka wielkiego Mistrza Stone’a.

O czym książka? O Henryku Schliemannie- człowieku zdeterminowanym i doskonale przygotowanym finansowo i merytorycznie do tego, aby odnaleźć skarb króla Priama. Często, za często wyszydzany, a tylko przez nielicznych dopingowany i doceniany. Schliemann dokonał wiele, o wiele więcej niż każdy z nas zwykłych śmiertelników dokona. Bardzo pracowity, uparty, z trudnym charakterem. A u jego boku żona Sophia.

I tu zaskoczę tych, którzy przeczytali już tę książkę, a teraz czytają ten wpis. Otóż śmiem twierdzić, że prawdziwym skarbem, który odnalazł Scliemann to była właśnie jego żona. A wyrozumiałość i lojalność to cechy, które ją najtrafniej charakteryzuje.

~~~~~~~~~~~~

I muszę wspomnieć, co mi się w książce nie podobało.

 Pod koniec książki akcja przybiera znacznego przyśpieszenia, tak jakby panu Stone’owi spieszyło się ukończyć swoje dzieło. I ta końcowa część sprawia wrażenie streszczenia i to mi się w książce nie podobało i przeszkadzało.

 

 ``````````````````

Zupełnie przypadkowo obejrzałam niestety tylko cześć pierwszą filmu "Tajemnica skarbu Troi". Ten film opowiada o wyprawie H.Schliemanna do Turcji, ale podobieństw do książki jest bardzo mało, nawet wiele jest sprzeczności pomiędzy książką, a  filmem. Niemniej z wielkim zainteresowaniem obejrzałam ten film. Warto, dla samego porównania.

````````````````````````

Z okładki:

Zbeletryzowana biografia Heinricha Schliemanna – jednego z największych archeologów 19. stulecia, słynnego i kontrowersyjnego odkrywcy Troi i królewskiej Maski Agamemnona.

Pochodzący z biednej rodziny, genialny samouk Heinrich Schliemann, od wczesnej młodości marzył o odkryciu Troi. Zdobył gruntowne wykształcenie i fortunę, brakowało mu tylko oficjalnego pozwolenia tureckiego rządu na prowadzenie wykopalisk oraz... żony Greczynki. Poślubił młodziutka Sophię Engastromenos i to ona prowadzi nas przez ich życie, aż po spełnienie marzenia Schliemanna, gdy ziemia odsłoniła przed nim skarby i Troja i królewskie grobowce w Mykenach urzeczywistniły się i przestały być już tylkoi strofami Iliady...

````````````````````

A marzenie stało się rzeczywistością.

  

http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Schliemann

piątek, 18 marca 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
rr-odkowa
2011/03/19 13:39:17
Hej. Mi też "Grecki skarb" podobał się mniej niż np. "Udręka i ekstaza". I absolutnie zgadzam się z Tobą w ocenie żony Schliemanna. To ona była prawdziwym greckim skarbem i bez niej pewnie nie byłby tym kim był. Pozdrawiam :)
-
jolad6
2011/03/19 13:59:44
Hej, hej- tylko on nie za bardzo zdawał sobie sprawę jak wielkim była dla niego wsparciem. To tylko my kobiety wiemy-hihi-pozdrawiam
-
2011/03/23 02:55:15
czytalam, ale to stanowczo za dluga lektura :)