Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

KALIGULA- DOUGLAS JACKSON

Jaki był cesarz Kaligula wszyscy wiemy.  To jeszcze jedna opowieść o jego krwawych rządach.

Gajusz Cezar August Germanik (Kaligula) jest w tej książce przykładem złożoności natury ludzkiej. W jednej chwili potrafi płakać, wzruszać się i wysuwać ciekawe wnioski, a w następnej już chwili skazuje ludzi i zwierzęta na straszliwe męczeństwa i jest całkowicie nieobliczalny.

Czy znacie przydomek bardziej niepasujący do człowieka?. Tak, ale skąd żołnierze Germanika (ojca Kaliguli) mieli wiedzieć co wyrośnie z ich ulubieńca.

    Przydomek "Kaligula" powstał od słowa „caliga”, które oznacza po prostu „bucik”, drewniane wojskowe sandałki.

A tak naprawdę jest to opowieść o niewolniku Rufusie- treserze zwierząt. Dla Gajusza Cezara Augusta Germanika Rufus był „chłopcem od słonia”. Rufus opiekuje się i tresuje słonicę Berszebę, bo taka jest zachcianka cesarza. Chociaż Rufus  jest młodzieńcem, ale już wie, że w czasach Kaliguli przetrwanie jest nie byle jakim wyczynem. Rufus ma jedną cechę, którą wszyscy władcy zawsze doceniają-  jest odważny.

 

Intrygi, tortury, miłość, dylematy moralne- wszystko to znajdziemy w tej książce.

Komu zaufać? Jeśli Rufus zaufa nieodpowiedniemu człowiekowi może nie pożyć zbyt długo.

Czy poddać się seksualnym zachciankom Druzyllli- siostry Kaliguli? Nie ma za bardzo wyjścia, Druzylla ma władzę, może zrobić wszystko.

Rufus pomimo młodego wieku podejmuje mądre decyzje- instynktownie wie komu może zaufać i jak ustrzec się od niełaski cesarza. Dobrze wybiera przyjaciół i przede wszystkim umie trzymać język za zębami kiedy jest to konieczne.

Jemu samemu udaje się przetrwać, ale jakąż bezsilność odczuwa,  kiedy zostaje zamęczony na śmierć jego przyjaciel Fronto. W każdej książce znajdę powód, aby się powzruszać i właśnie męczeńska śmierć Fronta była tu dla mnie powodem do płaczu.

 

Postanowienia możliwe do zrelizowania:

-przeczytać następną książkę Douglasa Jacksona, „Klaudiusz”, ponieważ tam także pojawia się postać niewolnika Rufusa

- przeczytać książkę Roberta Gravesa „Ja, Klaudiusz, ponieważ poznam bliżej postać Klaudiusza. D Jackson przedstawił go jako człowieka dość tajemniczego

-obejrzeć film „Ja, Klaudiusz”. Kiedyś się oglądało. Czas ku temu, aby sobie przypomnieć to i owo.


 

 I całkiem niepoważne zakończenie tego wpisu:

Czy słonica może się obrazić? Otóż tak

Czy słonica może być delikatna? Otóż tak

Czy słonica może mieć poczucie humoru? Otóż tak

Czytelnikom tego bloga życzę  by byli jak słonica Berszeba: delikatni i mieli poczucie humoru.

poniedziałek, 21 lutego 2011, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: nostalgicznie, *.play-internet.pl
2011/03/12 02:41:13
Uwielbiam tę książkę :) Skoro Ci się spodobała, przeczytaj Klaudiusz Jacksona - tu będzie dobrze opisana postać Klaudiusza i jego wyprawy na Brytanię.
-
jolad6
2011/03/16 09:49:44
Dziekuje ci za komentzarz. Oczywiście, że przeczytam to juz postanowione-haha. Czekam tylko na to, aby książka była dostepna w bibliotece- pozdrawiam