Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

CÓRKA OFICERA-ZINA ROHAN

 Tułaczy los Polaka

Rozpoczyna się II woja światowa. Marta ma lat 17,        jest harcerką, mieszka w Poznaniu.  W wyniku wybuchu II wojny światowej Marta Dolniak wędruje, wędruje bez końca.

Tak jak wędrowała Marta, tak wędrowało całe jej pokolenie. Stąd tak wielu Polaków rozsianych po całym świecie.  A przyczyną była wojna. ..

 Poznań, Wilno, zsyłka w głąb Rosji, Iran Poznań, Anglia- taki tułaczy los spotkał Martę Dolniak. Wierna swoim ideałom, zawsze chętna do pomocy, ale i popełniająca błędy. Młodość ma swoje prawa. Ale za błędy trzeba drogo płacić-Marta zapłaciła. Jej błędem był brak zaufania, a zapłaciła za to rozstaniem z ukochanym człowiekiem. Straciła miłość swego życia- Antoniego.

Jest to pierwsza przeczytana prze mnie powieść o zesłańcach, ale nie oficerach, a cywilach, zwyczajnych ludziach, dzieciach, matkach, nastolatkach. Bardzo mi się spodobało przedstawienie życia codziennego zesłańców. Jak żyli, co jedli, jak się leczyli. Podobało mi się także przedstawienie mentalności Rosjan- jedni to ludzie jeszcze myślący samodzielnie, a tym samym posiadający jeszcze iskierkę człowieczeństwa, a inni już owładnięci całkowicie przez system.

Książka miejscami monotonna, nierówna, wiec dlaczego z takim żalem żegnałam się z bohaterką tej książki?

 

środa, 04 sierpnia 2010, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2010/10/17 18:35:04
Mam to na półce i wkrótce po nią sięgnę. Tak mi się zachciało teraz tego tematu
-
jolad6
2010/10/17 22:29:25
A więc i na ciebie padło?