Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

BIAŁA ŚMIERĆ-PETRI SARJANEN

Najskuteczniejszy snajper w historii wojen- Simo Häyhä

Mea culpa, mea culpa, mea maxima…. Moja znajomość wojny rosyjsko-fińskiej była zerowa. Sama książka może i nie jest wartościowa pod względem literackim. Ale pod względem poznawczym to i owszem.

Wojna rosyjsko- fińska z punktu widzenia Finlandczyka, chciałoby się powiedzieć przeciętnego (bo  to przecież spokojny, cichy, rolnik ) obywatela, ale bohater tej książki przeciętny absolutnie nie był. W sporządzanych listach biorących pod uwagę I wojnę światową, II wojnę światową, wojnę koreańską, wojnę wietnamską Simo Häyhä  zajmuje zawsze pierwsze miejsce z 542 zestrzeleniami.

Ukryty pośród śniegu, niesamowicie cierpliwy, dysponujący karabinem bez celownika optycznego, a jednak wzbudzał strach w szeregach armii radzieckiej. Biała śmierć-Simo. Bardzo, bardzo skromny, małomówny, uprzejmy.

Bradzo zaskakujące stwierdzenie znalazło się w tej książce. Otóż specjalista od strzelectwa wyborowego wymienia najważniejsze cechy jakie musi posiadać dobry snajper.I jedną z takich najważniejszych cech jest humanitaryzm. Bo: „strzelec, który nienawidzi swego wroga ponad wszystko, szybko się wypala i w ostateczności niszczy siebie i naraża na niebezpieczeństwo najbliższe otoczenie”. 

Warto przeczytać.

czwartek, 15 lipca 2010, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2010/08/25 14:56:20
Jestem pod wrażeniem. Taka książka w rękach kobiety... I to z powodów jej wartości poznawczych. Szacunek.
-
2013/01/13 02:43:38
Finlandczyka? Chyba Fina :).
-
2013/01/13 02:46:47
Aha, jeszcze jedno - co to za "zestrzelenia"? Przypuszczam ze chodzi o trafienia, bo do samolotow raczej Simo nie strzelal :).