Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Córka Stalina- Martha Schad

Przecież nie musiałam wiedzieć, że Stalin miał córkę. Ale… zobaczyłam (książkę), wypożyczyłam, przeczytałam i… wiem coś, czego wy nie wiecie. Wiem, że:

- Owszem Stalin miał córkę Swietłanę i dwóch synów: Jakowa i Wasilija. A nie zdradzę wam jak ojczulek Stalin kochał swojego syna Jakowa. No nie, muszę napisać póki sama pamiętam. Jakow dostał się do niewoli i Stalin otrzymał propozycję wymiany Jakowa za niemieckiego generała. Oczywiście Stalin nie skorzystał z propozycji. Jakow rzucił się na druty  obozie.

- Wiem z jaką konsekwencją Stalin pozbywał się swoich krewnych. Nie tylko pozbywał się faktycznych przeciwników politycznych, także ludzi zupełnie mu obcych nie mających nic wspólnego polityką, ale także uśmiercił rodzinę swej drugiej żony. Owszem teściów oszczędził.

Wspomnienia samej Swietłany przeplatają się z ze wspomnieniami innych ludzi, którzy stanęli kiedyś na drodze Swietłany. I do tego wszystkiego jeszcze autorka książki próbuje ocenić Swietłanę i jej decyzje. Wszystko to sprawia, że książka jest bardzo ciekawa. 

 Osoby przebywające w otoczeniu Swietłany wspominają ją przeróżnie: inteligentna, wyniosła, despotyczna, chwiejna emocjonalnie, wybuchowa, cicha, zamkniętą w sobie.

Kobieta wiecznie poszukująca i miłości (oj niemało było małżeństw w jej życiu-miała 4 mężów) i ojczyzny (Rosja, Indie, Szwajcaria, Ameryka, Anglia, w sumie 39 przeprowadzek- to raczej nie mało) i wiary, religii (prawosławie, hinduizm, katolicyzm, protestantyzm, luteranizm i wiele, wiele innych). W wieku 68 lat wstąpiła do klasztoru, ale i tam nie odnalazła spokoju.

Na uwagę zasługuje fakt, że tak jak życie prywatne Stalina nie ułożyło się szczęśliwie (miał dwie żony, druga żona Nadieżda czyli matka Swietłany popełniła samobójstwo), tak i życie Swietłany nie było szczęśliwe, tak i życie dzieci Swietłany pełne było zakrętów i nieudanych małżeństw. Syn Swietłany  Józef ożeniony powtórnie, najmłodsza córka Olga rozwiodła się po dwóch latach małżeństwa. Doszłam do wniosku, że czy to rok 1945 czy 2010 dzieci powielają błędy swoich rodziców.

 Mimo, że Stalin ubóstwiał swoją córkę Swietłanę (nazywał ją wróbelkiem), nie przeszkadzało mu to w zniewoleniu swojej córki i całkowitym podporządkowaniu jej sobie.  Narzucił jej kierunek studiów, pierwszą miłość jej życia Aleksjeja Keplera uwięził na 10 lat, nie pozwalał córce na wyznawanie żadnej religii (chociaż potajemnie została ochrzczona), nie wolno jej było wyjechać z kraju. Nawet po śmierci ojca niewiele w jej życiu się zmieniło. Rządzący interweniowali w jej życie. Dlatego to co zrobiła w 1967 roku było wstrząsem dla całego świata, ale w sumie nie powinno nikogo dziwić. Brak „błogosławieństwa” rządzących dla zawarcia małżeństwa  przez Swietłanę z indyjskim partnerem  Brajeshem Singhem przelało czarę goryczy. Do tego stopnia, że zostawiła swoje dzieci i opuściła Rosję. Po bezustannym, kilkudziesięcioletnim kontrolowaniu każdej sfery życia trudno się dziwić Swietłanie, że powiedziała „dość”. Opuściła ojczyznę niespodziewanie i potajemnie. Musiała wydostać się z tej klatki. Chociaż uczciwie trzeba przyznać, że wyrzuty sumienia z powodu pozostawienia dzieci dręczyły ją przez długie lata.

 Bardzo wiele razy autorka książki powołuje się na książkę napisaną przez Swietłanę  „Dwadzieścia listów do przyjaciela”. Tym ciągłym nawiązywaniem do owej książki udało się M. Schad zachęcić mnie do sięgnięcia po ową książkę. Mam wielką chęć ją przeczytać.

 

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Swiet%C5%82ana_Alli%C5%82ujewa

 

Dlaczego warto przeczytać Córkę Stalina?

Po to, by lepiej zrozumieć czasy, w których żył i Stalin, pokolenie Stalina i pokolenie Swietłany.


 

 

piątek, 09 kwietnia 2010, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
himilika
2010/04/13 20:17:13
Muszę przyznać, że swoim opisem zachęciłaś mnie po sięgnięcie po tę książkę. Lubię literaturę o Rosji, czy to pozytywną, czy negatywną - może i dlatego, że studiuję rosyjski. A takie pozycje warto znać, aby wyrobić sobie własną opinię o tamtych czasach.
-
2010/04/14 11:00:04
Jak widzisz z mojego bloga nie wynika, aby kultura rosyjska pozostawała w kręgu moich zainteresowań. Ale lubię ksiązki historyczne i opisujące życie osobiste zbrodniarzy wszechczasów. Dlatego ją przeczytałam. Bardzo mi miło,że takim prymitywnym opisem cię zachęciłam. Warto faktycznie ją przeczytać.W tajemnicy ci powiem (hihi), że kiedyś chciałam studiować rosyjski, ale zycie potoczyło się inaczej. A dziś język rosyjski przydaje mi się do buszowania po rosyjskich stronach.
-
m.tucha
2010/04/16 22:23:02
Lubię książki historyczne...
O tej nie słyszałam...a z ogromną chęcią przeczytam. Dzięki! :)
-
2010/04/20 09:20:17
M.tucha: pozdrawiam
-
Gość: , *.chello.pl
2010/05/03 06:58:10
Warto przeczytac tą książkę-lepsz niż niejedna sensacyjna polecam ją gorąco wezystkim.
-
Gość: jolad6, 109.197.172.*
2010/05/03 14:15:39
Dobra książka, bo i charakter i życie Swietłany bardzo skomplikowane-pozdrawiam
-
lipka02
2013/07/03 09:37:59
Znakomita biografia.Ja także ją polecam...

czytamtocodobre.blox.pl/2013/07/Corka-Stalina-Martha-Schad.html