Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

W imię honoru-Muchtar Mai

 

A powinna była się zabić. Takie były przecież oczekiwania jej czterech oprawców- gwałcicieli oraz całej kasty Mastoi.

   Bibi stała się ofiarą porachunków między kastowych. W akacie zemsty rada plemienna zarządziła na niej gwałt zbiorowy. Bibi powinna postąpić jak wiele innych kobiet w takiej sytuacji- popełnić samobójstwo. Stało się inaczej. Bibi-kobieta, Bibi-przedmiot zemściła się dochodząc sprawiedliwości w pakistańskim sądzie. 

 
Bibi udźwignęła to pohańbienie dzięki własnemu silnemu charakterowi, ale też dzięki wsparciu ojca. A to zasługuje na szczególną uwagę, bo nieczęste jest w świecie islamu. 


Bibi mogła dochodzić sprawiedliwości także dzięki poparciu organizacji pozarządowych, prasie krajowej i zagranicznej. Ale także dzięki wsparciu innych kobiet pakistańskich , które nie dały się zastraszyć. Pieniądze otrzymane od kanadyjskiej fundacji przeznaczyła na budowę szkoły dla dziewcząt.

 

O tym, że Bibi jest kobietą nietuzinkową świadczy fakt, iż została Kobietą Roku 2005 miesięcznika Glamour oraz otrzymała nagrodę Rady Europy w roku 2006 za wkład we wspieranie praw człowieka.

 

źródło:http://en.wikipedia.org/wiki/Mukhtaran_Bibi

środa, 17 marca 2010, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Mooly, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/03/17 17:13:58
Uwielbiam książki o życiu kobiet w innych kulturach - to otwiera przed człowiekiem nowe sposoby partzenia na świat, pomaga dostrzec problemy i zbliżyć się do innych narodów, zrozumieć je choć częściowo. Napewno przeczytam tę książkę. Pozdrawiam
-
2010/03/18 12:22:08
Mooly ja bym tego lepiej od ciebie nie ujęła. Wyciągnęłaś bardzo interesujące wnioski z którymi się całkowicie zgadzam. Właśnie takim książkom jestem tolerancyjna aż do przesady