Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Testement Caravaggia- Peter Dempf

 

 

 

 

 

 

 

 Mam wyraźną słabość do książek o malarzach. Każdą książkę o artyście zwłaszcza malarzu traktuję jak dar. I cieszę się z tego co dopadnę.

W tej oto książce poznajemy w jakich okolicznościach powstawały między innymi obrazy Śmierć Marii czy Siedem aktów miłosierdzia. Jakie uczucia, wątpliwości towarzyszyły malarzowi w trakcie tworzenia tych obrazów.

Jeśli pije w karczmie, to do nieprzytomności, a jeśli maluje to jest pełen poświęcenia. Aby namalować śmierć, całymi dniami przebywa z rozkładającymi się zwłokami.

Caravaggio ucieka przed prześladowcami swoich obrazów, ucieka także przed swoją przeszłością. Ucieka przed konsekwencjami, jakie wywołują jego heretyckie obrazy. W świecie chrześcijańskim to rewolucja. Maluje szybko, a jednocześnie niekonwencjonalnie. Kto widział we współczesnych mu czasach, aby Maryję malować boso.

 

ŚMIERĆ MARII

 

żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amier%C4%87_Marii_(obraz_Caravaggia)

 Tylko nieliczni mu współcześni doceniali wartość malowanych przez niego obrazów. Ale sam Caravaggio w tej książce to malarz znający swoją wartość.

 

Michelangelo Merisi da Caravaggio

żródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Caravaggio

Intrygi, tajemnice rodzinne, morderstwa, miłość- wszystko to znajdziemy w tej powieści.

niedziela, 07 marca 2010, jolad6

Polecane wpisy