Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Tego, co mówili, nie powtórzę- Alina Margolis-Edelman

Alina, można powiedzieć, że z mlekiem matki wyssała chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Matka lekarka, ojciec- lekarz, a Alina? Ukończyła Szkołę Pielęgniarstwa i opiekowała się chorymi w getcie warszawskim, po wojnie została pediatrą.

 Przeżyła getto warszawskie dzięki funkcji pielęgniarki, ale też dzięki zaradności matki. Kiedy getto płonęło Alina była już po stronie aryjskiej.

 Wspomina:

„W oknach domu naprzeciwko zobaczyłam dwie postacie, zdawało mi się, że widzę karabiny. Jakiś człowiek biegł po dachu. Przechodnie i gapie stawali grupkami, podnosili głowy, pokazywali ich sobie palcami. Tego, co o nich mówili, nie powtórzę, nie chcę powtórzyć. Po południu wybuchł w getcie ogromny pożar. Widać go było zewsząd. Paliły się domy, gęsty, czarny dym buchał w górę. Całe getto stało w ogniu. Wieczorem na niebie nad gettem pojawiła się wielka, gorejąca łuna. Palą ich!!. … Kiedy przyszłam tam znów po tygodniu, wciąż się paliło.  Zebrała się grupa gapiów, którzy obserwowali z odległości. Tego, co mówili, nie powtórzę, nie chcę powtórzyć.”

Ten fragment wspomnień niby niejasny, szczątkowy, a jednak w sposób oczywisty oskarżający postawę społeczeństwa polskiego.

 Alina przeżyła. Alina, tak jak Maria (Skazana na życie) nie chce pewnych sytuacji pamiętać. Były tak straszne, że może na zawsze pozostaną ukryte głęboko w pamięci.

 Co za przewrotność losu- Alina przeżyła wojnę też dzięki polskiej rodzinie Zezaków, która Żydów nienawidziła.  Zezakowie nie mieli pojęcia, że Alina jest Żydówką.

 Książka ta jest pochwałą, hołdem złożonym wszystkim pielęgniarkom- koleżankom Aliny, które niosły pomoc i otuchę chorym w getcie warszawskim.

 Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że Alina Margolis-Edelman to słynna Ala z Elementarza Mariana Falskiego.  Poniżej wersja elementarza najbliższa mojemu sercu.

 

źródło: http://www.edziecko.pl/zakupy/5,84488,4405718.html?i=5

środa, 03 marca 2010, jolad6

Polecane wpisy