Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

List do matki- Waris Dirie

 

Przeczytałam trzecią książkę o Waris Dirie. Pierwsze dwie to: Kwiat pustyni  i Córka Nomadów. 

 W części trzeciej  Waris pisze listy do matki. Ale dla mnie te listy są sztuczne. Albo pisze o rzeczach, o których matka doskonale wie, albo pisze słowami jak do kogoś równego sobie.  A przecież Waris po 25 latach mieszkania poza granicami ojczystej Somalii to kobieta obyta w świecie, piśmienna, znająca geografię świata. Matka Waris to analfabetka. A w ogóle  matka Waris reprezentuje starą Afrykę. Nigdy nie zrozumie powodów postępowania Waris, nigdy nie przyzna, że to co córka robi jest słuszne. Dla Waris to niezrozumienie jest bolesne.

 

  Warto wspomnieć o polskim akcencie w tej książce.

 Waris opowiada o swoim spotkaniu z Lechem Wałęsą i przyznaje jak spotkanie z nim wpłynęło na jej życie. Szczerze powiedziawszy nie byłam przygotowana na takie zestawienie Polak i Somalijka. Laureat Nagrody Nobla i Ambasadorka Dobrej Woli Unicef-u, polityk i modelka. Właściwie to nic w tym szokującego, ale już na pierwszych stronach książki pojawił się akcent polski- bardzo miłe uczucie.

 

 Oczywiście przymknęłam oko na te sztuczne listy, bo działalność Waris jest jak najbardziej godna propagowania. Dla mnie jej listy są odezwą, apelem nie do matki, ale całego świata. Aby świat zaprzestał okaleczać kobiety, założyła fundację.

 

 

Warto wkleić ten znaczek dla 8 tys. kobiet okaleczanych codziennie.

 Kto pomaga Waris? Studenci wygłaszając przemówienia na temat FGM (skrót z ang. okaleczanie żeńskich narządów płciowych), dziennikarze opisując problem w artykułach, politycy, którzy są władni, aby zmienić prawo, lekarze naprawiając szkody, które wyrządziły dziewczynkom inne kobiety i wreszcie pomóc możemy my czytelniczki propagując problem FGM.

Pocieszające jest to, że w ojczyźnie Waris czyli Somalii w 2005 roku muzułmańscy duchowni wypowiedzieli się przeciw obrzezaniu i okaleczaniu narządów płciowych dziewczynek.

 

Znalazłam w sieci film straszny. Obejrzyjcie (jeśli dacie radę).  Jakie barbarzyństwo dokonuje się na 8 tysiącach dziewczyn codziennie!!!

 Film pochodzi ze strony (ze względu na długi link, skróciłam go) 

 

Ciekawe jakie są wasze wrażenia po obejrzeniu tego filmu. Jak dla mnie, to średniowiecze. BARBARZYŃSTWO

czwartek, 29 października 2009, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: ktrya, *.chello.pl
2009/10/29 20:14:14
Póki co przeczytałam Kwiat pustyni, a na półce czeka Córka Nomadów, jeśli nie zaopatrzę się w List... to pożyczę. A Barbarzyństwo - upiorne.
-
2009/10/30 09:17:36
Ktyra- Aż trudno sobioe wyobrazić, że takie rzeczy robi się przy akceptacji wielu ludzi.
-
Gość: Ania, *.tktelekom.pl
2010/10/20 20:34:51
Co to jest !!
nie mogłam patrzeć na to biedne dziecko ! ;C
jak oni moga to robić bez skrupułów przy tylu ludziach jak oni wogóle mogą to robić :
a ten lekarz czy kim ten idiota jest robił to nie patrząc na ból dziecka to jest chore te prawo w tym kraju .. brak słów tak małe dziecko co ci debile myśląjeeezu moją jedyną prośbą poza tym ze mam mnóstwo swoich to chciałabym żeby to się zkończyło żeby te dziewczynki i kobiety a także i mężczyźni sie nie męczyli nie mam nic do obcinania peniasa pedofilowi on ma za karę a te biedne dzieci ;CC
-
jolad6
2010/10/21 20:57:51
Aniu- i to wcale nie dzieje się tylko w Somalii, ale nawet w Stanach Zjednoczonych. To taka okrutna tradycja, ale oczywiście wiek XXI to jeszcze wiek mężczyzn i stąd takie a nie inne tradycje- dla mnie to też masakra
-
Gość: paprotka, *.unknown.vectranet.pl
2011/03/28 20:18:50
Boże!!!!!!
Pomimo zakazu dalej dziewczynki są okaleczane.Zobaczywszy link dostałam ataku płaczu-tylko że ty nie pomogę.....wszyscy powinniśmy z tym walczyć solidarnie.
Ps.Ten, co nakręcił ten link, mógł spokojnie tak stać i sobie patrzeć.....mówimy na zwierzęta ze są okrutne, nie to człowiek jest bestią najokrutniejszą!!!
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/06/02 11:43:23
Boga nie ma...
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/06/02 11:50:02
To jest czwarta książka Waris Dirie - trzecia to "Przełamać tabu".
Drastyczny okrutny zwyczaj na bezbronnych niewinnych maleństwach... jak można pomóc... jak...?
-
jolad6
2011/06/07 15:26:26
adbw- dziekuje za informacje. Nie miałam pojęcia, że istnieje jeszcze jedna książka z tej serii
-
Gość: stokrotka, *.bielskobiala.vectranet.pl
2011/08/27 18:34:26
Dzisiaj obejrzałam film "Kwiat pustyni". Piękny i przerażający, aż się popłakałam, podobnie jak ta dziennikarka, która przeprowadzała wywiad z Waris. Przeklęte zabobony, jak wydaje mi się również wymysł męskiego świata. Bo wybaczcie, ale chyba kobiety nie są autorkami takich absurdalnych wierzeń w nieczystość kobiet. Zresztą już w Biblii pisano o nieczystości kobiet mających menstruację. Dla mnie świat zabobonów, pogaństwa i okrucieństwa.
-
jolad6
2011/08/28 20:07:31
Stokrotka- ja filmu jeszcze nie obejrzałam chociaż pragnę to uczynić... Ja nie mam wątpliwości, że okaleczanie żeńśkich narządów płciowych to wymysł mężczyzn. Jaki kobiety miałyby w tym interes aby okaleczać siebie i swoje córki i cierpieć do końca życia? żaden. Ile jeszcze czasu musi upłynąć aby kobieta stanowiła o sobie? wiele
pozdrawiam
-
Gość: , *.kalisz.mm.pl
2012/04/08 18:25:13
I ten co to krecił patrzył na to ?Zabiłabym wlasnymi rekoma kazdego kto by to robil w mojej obecnosci. Jak może pozwolic matka na takie okrucienstwo wobec wlasnego dziecko.Chory naród. Wykastrowac wszystkich somalijczykow płci męskiej.
-
2012/04/08 20:42:12
To okropna tragedia! Każdy z nas powinien przyczynić się do tego, aby naprawiać los każdego uciśnionego na Ziemi. Afryka to przepiękny kontynent. Niestety niewielu z jejj mieszkańców docenia ten dar. Niewielu również szanuje mieszkające na nim kobiety, bo to one są filarem Afryki. Wspaniale, że są tacy ludzie jak Waris, którzy doświadczając tyle chcą zmieniać losy innych.
Uwielbiam jej wszystkie książki!
Dziękuję:))))
-
jolad6
2012/04/09 21:32:12
Gość-ja bym tak do końca nie linczowała dziennikarza, dlatego ,że tylko dzięki obrazowi i takim filmom dociera do nas co naprawdę oznacza takie okaleczanie. Można tu dyskutować o etyce dziennikarskiej, ale w tym wypadku wydaje mi się że ten dziennikarz raczej pomógł sprawie niż zaszkodził. No sama nie wiem.
I nie wykastrować tylko Somalijczyków, ale cały kontynent afrykański, bo zwyczaj okaleczania dotyczy prawie całego kontynentu.

Kate- cyt"Niewielu również szanuje mieszkające na nim kobiety" - a czy w Europie szanuje sie kobiety? Przecież to cały czas jest świat mężczyzn
-
2012/07/15 17:21:24
Witam wszystkich!
Mieszkam w Uk od jakiegoś czasu,uczę się i mam znajmoą która jest z tamtych okolic.Wiem że ma córeczkę 5 lat i młodszego synka.A w szkole ma osekurację swojego brata! Jest to bardzo wyciszona i spokojna kobieta-ubrana w swoje rodowe stroje. Zastanawiam się czy matka jest w stanie zrobić coś takiego własnemu dziecku?To chyba raczej BESTIA-nie matka!Mam na zdjęciu szkolnym tą osobę i zastanawiam się nad tym?Wszystkim matkom które uczestniczą w tych obrzędach i osobom pomagającym trzymać to bezbronne dziecko mówię Nie! A ojców od razu -prawnie wykastrować-skoro nie przestrzegają prawa!
Nie ma prawa taka Bestia byc wsród nas-taka jest prawda.Organy ścigania powinny rejestrować takie osoby i wpisywać na listę poszukiwanych przestępców!Przecież to jest zakazane?A takie filmy się dalej pojawiają-nie rozumiem?A osoby najbliższe krzywdzą swoje dzieci.Nie wyobrażam sobie męża z tego kraju dla mojej córki ! Nigdy na to nie pozwolę!To jest przerażające a po obejrzeniu filmu `Kwiat pustyni`długo nie mogłam zasnąc!Tego zamieszczonego na stronie nie mogłam obejrzec -to zbyt drastyczne! Współczuje modelce i GRATULUJĘ Odwagi Waris Jesteś WIELKA !
-
Gość: jaagaaaaaa, *.nowysacz.vectranet.pl
2013/05/15 19:48:06
To jest chore znęcanie się nad małymi dziećmi ,jak tak można postępować przecież nikt nie chciałby być traktowany przez kogoś jak szmata . To debilizm , to coś strasznego jak tak można krzywdzić aż to boli. Później te dzieci jak dorosną to zapamiętają to okrucieństwo ze strony tych ludzi którzy ich tak skrzywdzili i nie będą mogły normalnie funkcjonować , będą cierpieć nie będą mogły się odnaleźć w społeczeństwie z innymi ludźmi. Na tym świecie żyje tłum ludzi zarówno dobrych i złych , jedni kochają się na wzajem i lubią się i integrują się a drudzy nienawidzą się ,niszczą sobie i innym ludziom życie , okradając czy krzywdząc ich np przez zabicie bliskiej osoby, lub przez traktowanie człowieka jak papier który można zrobić i zepsuć, przez wykorzystywanie słabych i chorych osób które nie potrafią sobie sami radzić w obcym i nie obcym świecie , przez wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży , najbardziej cierpią przez to same maluchy których rodzice źle traktują .Życie jest brutalne ale to nie znaczy że trzeba się poddawać mimo woli , trzeba walczyć aż do skutku i zwyciężctwa , liczy się tylko to aby przeżyć, zrozumieć,nauczyć się i na swoich i na czyiś błędach i wyciągać z tego wnioski, trzeba coś w swoim życiu przeżyć dobrego i złego , jeżeli człowiek przeżyje coś w swoim życiu to staje się mądrzejszy i wiele rozumie i nie krzywdzi innych .
-
Gość: Ona, *.adsl.inetia.pl
2013/05/19 18:28:08
Nie przebrnęłam przez cały film. Nie znajduję słów.
-
Gość: , *.netcologne.de
2014/01/27 15:33:20
tragedia.biedne dzieci .brak slow sama mam mala coreczke nie wyobrazam sobie czegos podobnego
-
Gość: , *.netcologne.de
2014/01/27 15:35:22
Waris jestes moja bohaterka
-
Gość: , *.netcologne.de
2014/01/27 15:38:19
Waris jestes moja bohaterka.
-
Gość: wojak, *.srem.net
2014/02/01 20:28:29
powinni temu gościowi jaja uciąć i do czoła przyszyć a później strzelić w łeb