Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Żar serca- Senait G. Mehari

W latach 1961- 1991 ELF Front Wyzwolenia Erytrei (armia wyzwoleńcza) toczył walkę o władzę w kraju i niepodległość Erytrei z EPLF (także armia wyzwoleńcza) i z Etiopią. Ta najdłuższa wojna  w dziejach Afryki  w XX wieku pochłonęła wiele ofiar. Tymi ofiarami były też dzieci. Mnóstwo dzieci,  a dlatego, że w Afryce dzieci nie są towarem deficytowym. Jest tego w Afryce nadmiar. Bardzo przykre.

 W takich czasach przyszło żyć naszej bohaterce. Senait urodziła się prawdopodobnie (szacunek wieku z budowy kości i wzrostu) w 1973 roku. Przeżyła wiele. Po urodzeniu została włożona do walizki, która miała stać się jej trumną. Los chciał inaczej, została uratowana. Krótkie beztroskie dzieciństwo w dwóch sierocińcach i u babki. A od momentu zamieszkania u ojca dzieciństwo Senait się skończyło- to już koszmar. Bita, bita, bita. I tylko dzięki macosze nie zabita przez ojca. W wieku 7 lat Senait została przez ojca oddana do ELF. Stała się dzieckiem- żołnierzem. Wszechobecna  śmierć, głód, pragnienie, gwałty. Sama Senait dziwi się po latach, że to wszystko przeżyła. A przeszłość będzie ją prześladować zawsze. Jak trudno zapomnieć. Dziś mieszkanka Berlina, robi karierę muzyczną (w niemieckich eliminacjach do Eurowizji 2003 zajęła IV miejsce), ojcu wybaczyła. Po tylu cierpieniach, które jej zafundował pragnie wybudować mu dom Erytrei.

 Co odróżnia tę książkę od innych? Porusza problem okrutnego traktowania dzieci. Przykłady:

-Zrzucane lalki przez etiopskich pilotów na terytorium Erytrei przeznaczone były dla erytrejskich dzieci. Mały szczegół, lalki te nafaszerowane były ładunkami wybuchowymi. Przyznacie okrutny sposób prowadzenia wojny.

-Dzieci okrutnie bite przez rodziców. Wszak to element wychowania.

-Dzieci przymusowo wcielane do armii. Głodzone, katowane, gwałcone.

 Po przeczytaniu tej książki innymi oczami będę patrzeć na obrazy w telewizji ukazujące  dziecko z karabinem. Do tej pory oglądając w telewizji dziecko z karabinem w ręku nie zastanawiałam się nad tym co widzę  Od dziś jest inaczej. Ten karabin to niekoniecznie to dziecko trzyma z własnej woli.

 Dzieci zmuszane wbrew sobie do wojny, której nie rozumieją.

 

http://www.worldmapfinder.com/Map_Search.php?ID=/Pl/Africa/Eritrea&PG=3

 

 Artykuł do którego podaję link poddaje w wątpliwość prawdziwość zdarzeń przedstawionych w książce. Ale moje pytanie brzmi: jaki interes ma osoba publiczna (znana piosenkarka nie tylko w Niemczech), aby opisywać jak była gwałcona, jadła z głodu ziemię, posikiwała się ze strachu na widok ojca. Czy przypisywałaby sobie to wszystko dla pieniędzy i rozgłosu. Nie wiem.

Oficjalna strona Senait znajduje się pod linkiem (na dole strony dostępne fragmenty utworów)

Książka wstrząsająca

wtorek, 23 czerwca 2009, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Żancia, 94.246.157.*
2009/12/22 09:49:17
Właśnie skończyłam czytać książkę, bardzo mnie wciągnęła i muszę stwierdzić że mam teraz inny punkt widzenia na to wszystko!My Polacy biadolimy czasem nad naszym losem(chodź w niektórych wypadkach w rodzinach patologicznych też zdarzają sie tragedię)który w porównaniu do opowieści Senait jest niczym!!!Mam 2 letnia córeczkę i nie wyobrażam sobie jak można bić baa...katować dzieci...głodzić, NIE KOCHAĆ, nie przytulać,to jest straszne...!!!
-
2009/12/23 13:18:46
Jednym słowem podzielasz moja opinię, na temat tej ksiązki, że warto przeczytać, a nawet trzeba. Ksiązka może podkoloryzowana, ale porusza tematy tabu i to jest ważne- pozdrawiam i dziękuje za komentarz
-
Gość: endżi, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2010/03/26 19:58:42
Jedna rzecz, którą mogę stwierdzić będąc w 100% pewna to to, że książka uderza w samo sedno uczuć, skłania do refleksji, porusza wnętrze.
Mimo, że czytałam ją rok temu. Pamiętam doskonale detale.
Na pewno nie jest złą lekturą. Mi szczególnie utkwiła w pamięci. Z pewnością książka nie jest dla wszystkich, jest to kwestia gustu i stylu a powszechnie wiadomo, że na temat gustów się nie dyskutuję lecz wg. mnie jest bardzo dobra. Przy czytaniu polemizujemy z przesłaniem autora oraz własną wyobraźnią. Film nie pozwala nad za bardzo "puścić wodzy" fantazji pomimo to chciałabym obejrzeć film oparty na podst. tej lub podobnej książki.

Polecam również książkę "Weronika postanawia umrzeć." Moim zdanie film na podst. tej książki jest totalną porażką dlatego polecam przeczytanie jej.

Gdyby ktos z was znal ciekawe ksiazki lub tez filmy i chcial sie tym podzielic, sugeruje kontakt emailowy emerall@vp.pl
-
2010/03/27 11:43:56
Endżi- myślę, że losy tej dziewczyny byłyby faktycznie doskonałym materiałem na film. Faktycznie ksiązka pozostaje w pamięci- ja mam w pamięci to bezustanne poszukiwanie wody... Brak wody, jedzenia.... bezustanny głód i pragnienie. Co dla nas Europejczyków jest trudne do wyobrażenia sobie tego stanu pragnienia wody