Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Zdławiony krzyk- Ana Tortajada

  

Relacja trzech Hiszpanek z podróży do Pakistanu, a raczej pobytu  w obozach uchodźców afgańskich w Pakistanie oraz w samym Afganistanie. Rok 2000. 

Książek o tematyce arabskiej i miejscu kobiety w tej kulturze przeczytałam sporo. Ale ta jest inna, dlatego, że nie widać tego zezwięrzęcenia Araba (wyjątek stanowią talibowie).  Wręcz przeciwnie-Afgańczycy ukazani są jako ludzie pogodni i  pracowici. Bezwzględni i okrutni są  talibowie, zaś przeciętny Afgańczyk to człowiek opiekuńczy i niezwykle gościnny. Jest to dla mnie coś nowego po przeczytaniu wielu książek o tematyce arabskiej. 

Książka stanowi ciekawe kompendium wiedzy na temat historii, zwyczajów Afgańczyków. Przyznaję, że do tej pory miałam dość mgliste pojęcie na temat życia codziennego przeciętnego Afgańczyka. Z czego ci ludzie żyją w tym tak okrutnie wyniszczonym kraju. Otóż jak zdobywają środki do życia: produkują cegły z gliny,kobiety  haftują koszule, serwety, suknie, chusty, tkają dywany, chłopcy budują klatki dla ptaków. I ogólnie jedna wielka żebranina.

 Z książki możemy wiele dowiedzieć się na temat działalności  organizacji RAWA (Rewolucyjne Stowarzyszenie Kobiet Afganistanu). Kobiety należące do RAWA organizują tajne kursy czytania, pisania dla kobiet. Edukują kobiety w zakresie przysługujących im praw. Udzielają potajemnie wywiadów na temat sytuacjo kobiet w Afganistanie. Uczestniczą w konferencjach zorganizowanych przez Ligę Praw Człowieka. Organizują manifestacje, wydają broszury, prowadzą sierocińce. 

Niewiarygodne, wiek XXI, a świat cofa się w rozwoju. Kobiety cieszące się swobodą zostają uwięzione w burkach, wzrasta analfabetyzm, wzrasta odsetek żebraków w społeczeństwie afgańskim. 

Autorka odwiedzając obozy uchodźców czy uczestnicząc w tajnych kursach nauczania ma poczucie bezsilności, że nie może nic dla tych ludzi zrobić. A jednak….z jednej strony napisała książkę, którą przeczytało setki tysięcy osób, na wniosek królowej Zofii uhonorowana została tytułem Kobiety Roku, a z drugiej strony co z tego wszystkiego jeśli wielcy tego świata rządzą się swoimi prawami. 

Na końcu ksiązki znajduje się skrócona historia Afganistanu w wieku XX. Ta krótka notka jest bardzo pomocna w zrozumieniu wielkiej polityki.

-W 1919 Afganistan uzyskuje niepodległość
-Brytyjczycy opuszczają Indie, a  Afganistan domaga się przyłączenia Pasztunistanu. Indie protestują.
-W 1947 dochodzi do podziału Indii i powstaje nowe państwo Pakistan
-W czasie zimniej wojny pomocy gospodarczej i wojskowej udzielają i Stany Zjednoczone i ZSRR.
- W 1961 zaostrzają się konflikty graniczne między Afganistanem i Pakistanem o wspomniany Pasztunistan
-W 1964 zatwierdzona zostaje konstytucja uznająca równe prawa kobiet i mężczyzn
-Stopniowo rośnie zależność poltyczna, ekonomiczna wojskowa od ZSRR
-W 1979 wojska radzieckie wkraczają do Afganistanu. Po jednej stronie barykady ZSRR i wojsko z prosowieckim rządem, z drugiej strony barykady grupy partyzantów to inaczej  bojownicy o wolność - mudżahedini
.-Okupacja trwa lat 10. W 1979 wojska radzieckie opuszczają Afganistan
-Walka o władzę między partiami
-Talibowie- wychowani w szkołach koranicznych w Pakistanie, z pomocą finansowaną Pakistanu,  St. Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Celem talibów jest „uwolnić kraj od korupcji i zmienić Afganistan w najbardziej czysty kraj islamski”. A tak naprawdę służą interesom Pakistanu. W 1994 po raz pierwszy publicznie pojawiają się w Afganistanie, a w 2000 roku kontrolują 95% terytorium Afganistanu.

Cóż można wiecej dodać. Tej polityki to nawet politycy chyba nie rozumieją. Jedna wielka władza o wpływy i władzę.

Po przyjeździe z Barcelony dziennikarki wylądowały w Islamabadzie. Głównie przebywały w Peszawarze (Pakistan) i Kabulu (Afganistan).  
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pakistan
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Afganistan.jpg
środa, 10 grudnia 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
ju.k
2008/12/20 12:00:49
Widzę, że bardzo profesjonalne podejście do tematu i recenzji (załączone mapki ) ;) Miło się czyta. Pozdrawiam