Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Pasje utajone, czyli życie Zygmunta Freuda –Irving Stone

I jeszcze jedna powieść pana Irvinga Stone’a. Tym razem o twórcy psychoanalizy Zygmuncie Freudzie.

 Nie będę ukrywać, że jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy Stone’a w dziedzinie czy to  medycyny czy sztuki. Jaką ogromną musiał posiąść wiedzę z tych dziedzin abyśmy się potem mogli delektować jego powieściami. 

Wydaje mi się, że czytając Pasje utajone nie tylko poznajemy podłoże psychiczne chorób „klientów” pana Freuda, ale sami siebie lepiej poznajemy. Ksiązka uzmysławia nam, że możemy i powinniśmy wniknąć w naszą przeszłość po to, aby zrozumieć stan nasz teraźniejszy. Jednym słowem to co wydarzyło się w naszym dzieciństwie ma niejednokrotnie ogromny wpływ na to jacy jesteśmy dziś.   

Jednakże… Ogromne ilości chorób opisywane w tej książce nie wpływają dobrze na psychikę człowieka. Przyznam szczerze, że drugi tom już mnie nużył. 

Ale, ale …. Zamarzyło mi się, aby powstała równie pasjonująca zbeletryzowana biografia o jakimś wielkim Polaku np. Koperniku, M.C.Skłodowskiej, czy Chopinie, która oddawałaby i osobowość bohatera i realia epoki.

Włoch- Michał Anioł,  Francuz- Camil Pisarro, Austriak- Zygmunt Freud, Holender Vincent van Gogh dostąpili tego zaszczytu i stali się bohaterami powieści pana Stone’a. Tak mi przykro, że nie znalazł się pośród tych osobistości żaden Polak. Już widzę oczyma wyobraźni jaką fascynującą powieść mógłby pan Stone napisać o M. Koperniku.  Szkoda, że tak się nie stanie.. 

Delikatnie podsumowując twórczość Stone’a jak do tej pory spośród czterech powieści przeczytanych Pasja życia utrzymuje się w moim prywatnym rankingu na pozycji pierwszej. Na drugim miejscu znajduje się Udręka i ekstaza, na trzecim Bezmiar sławy i czwartym Pasje utajone.

środa, 26 listopada 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2008/11/30 16:42:03
niezupelnie mistrzowska biografia, ale ciekawa ksiazka "Chopin in Paris" - Tad Szulc. Pozdrawiam :)
-
szamanka30
2008/11/30 17:30:09
Ta ksiazka , zcytana dawno temu, podobała mi się nawet bardzo.
O Koperniku napisał ostanio nie Polak niestety, a Francuz J.P Luminel powieść "Tajemnica Kopernika". moze przypadnie ci do gustu?
-
2008/11/30 20:49:24
Dziewczyny jeśli myślicie, że nie zdobedę tych książek...... to się mylicie. Na 100% siegne po nie, a czy mi sie spodobają to juz obaczym. Ale wielkie dzięki.
-
Gość: konti, *.swk.vectranet.pl
2008/12/09 22:26:33
mistrzowski styl, bardzo ciekawa ksiązka, tematyka dosyc śliska, bo psychiatria to nie jest dziedzina, która mogłba by zainteresowac kazdego, a jednak stone zrobil z niej fascynujaca powiesc, bardzo dobra ksiazka

www.wlasnie.blgospot.com
-
2008/12/10 20:28:19
Niestety, ta ksiązka najmniej przypadła mi do gustu spośród książek Stone'a. Choć muszę przyznać, że psychiatria czy psychologia to był kiedyś mój konik. I zaczytywałam się w tego rodzaju literaturze.
-
2008/12/10 20:30:49
A do czego ma prowadzić podany przez ciebie link? sprawdź czy o to ci chodziło?