Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Miłość reaktywacja -H.Samson

Z książkami H.Samson zetknęłam się czytając Wojnę żeńsko-męską i przeciwko światu  oraz Pokój żeńsko-męski na chwałę patriarchatu.  I sięgnęłam po następną książkę tej pisarki i się zdziwiłam. Książka obecnie przeczytana to całkowicie inny rodzaj literatury. Bo tematy poruszane są diametralnie różne.

Stykamy się z tematem starości, choroby, zbliżającej się śmierci, miłości matka-córka. Wcale tej książki łatwo się nie czyta, bo kto z nas lubi czytać o starości, zniedołężnieniu, zbliżającej się śmierci.

 Co jest piękne w tej książce?To, że bohaterka -córka  pomimo chwil zniecierpliwienia potrafi znaleźć usprawiedliwienie dla dziwactw matki. Córka jeszcze nie wie, że matka jest poważnie chora. Wprawdzie jest w bardzo podeszłym wieku i ma swoje dziwactwa, ale nie ma mowy o śmierci. To na razie braki w pamięci i braki równowagi. Trudno zrezygnować z pracy zawodowej i przenieść się do matki (bo starych drzew się nie przesadza), ale też trudno wziąć matkę do siebie i być na każde zawołanie w dzień, w nocy, w pracy, po pracy, brak życia towarzyskiego. Można tak wytrzymać kilka dni, ale  dłużej…. Bohaterce brakuje sił, dopadają ją chwile zniecierpliwienia, upada i znów się podnosi. Staje przed trudnymi wyborami: matka czy praca zawodowa, matka czy życie towarzyskie, matka w mieszkaniu  córki czy w domu starców?

 Książka ukazuje jak opieka nad starym, schorowanym człowiekiem uwrażliwia i ubogaca człowieka.Dobrych kilka lat temu znajomy zwierzył mi się, że mieszkał i opiekował się swoim ojcem, który sparaliżowany leżał przykuty do łóżka przez ponad 20 lat. I powiedział ten mój kolega coś bardzo pięknego. Że mimo, iż ten ojciec leżał niby bezużyteczny, to jednak wywarł na tego mojego kolegę ogromny wpływ i swoim cierpieniem właśnie ukształtował swojego syna i uwrażliwił go na drugiego człowieka. W trakcie czytania tej książki przypomniało mi się to stwierdzenie mojego kolegi. Ta książka potwierdza  wnioski mojego kolegi. 

 Bardzo wartościowa książka.

czwartek, 09 października 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
ju.k
2008/10/10 18:00:31
Autorstwa Hanny Samson miałam okazje przeczytać jedynie "Pułapkę na motyla". Książka bardzo mnie poruszyła. Myślę, że na pewno sięgnę (gdy tylko znajdę czas ) również po inne jej książki ;) A z tych które przeczytałaś która według Ciebie najlepsza ?
-
2008/10/11 10:49:47
Pułapki na motyla nie czytałam jeszcze. A spośród tych trzech przeczytanych nie moge nijak dokonać ich rankingu. Dwie pierwsze czyli Wojna.. i Pokój.. powiedziałabym, że są w stylu komediowym (choć nie do końca wszystko tam jest smieszne), natomiast ta ostatnia Miłość reaktywacja to temat śmierci, dojrzałej miłości w relacji córka -matka. Więc diametralnie rózne tematy. Ale na dzień dzisiejszy mam wrażenie, że każda ksiązka H. Samson to ksiązka wartościowa- muszę tak przyznać choć nie jestem zwolennikiem pisartwa polskiego.