Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Książki, które się pamięta latami --------------------------------- Pasja życia - Irving Stone

 

Cokolwiek napiszę na temat tej książki to będzie to wielce niedoskonałe.

Dwie doskonałe zbeletryzowane biografie tego samego autora . Wpis poprzedni o Michale Aniele. „Pasja życia” natomiast to powieść o Vincencie van Goghu.  

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? 

Bo jest to książka o wspaniałej postaci.Ciągle dążący do stworzenia dzieła doskonałego, ciągle poszukujący, wymagający wobec siebie, wiecznie niezadowolony z tego co namalował. Jeśli kocha kobietę, to zdolny jest do największych poświęceń-oświadcza się prostytutce mimo sprzeciwu rodziny, wychowuje nie swoje dziecko. Jeśli maluje to zatraca się bez reszty i całkowicie, niedojada, bo musi oprawić obrazy, a ramy kosztują. Człowiek o ogromnie  dobrym sercu, oddał swoje łóżko i  ostatnią koszulę potrzebującym górnikom.  Vincent Van Gogh  miał brata Thea. Łączyła ich wielka miłość braterska, taka niespotykana- to jest w tej książce pięknie pokazane. Theo utrzymywał brata prawie całe życie, był w każdym trudnym momencie przy Vincencie, akceptował każdą decyzję życiową Vincenta. Wreszcie groby braci znajdują się obok siebie. Według powieści i rzeczywistości bracia Van Goghowie leżą obok siebie W Auvers we Francji.

    

Źródło- http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Grave_of_Vincent_van_Gogh.jpg  Co mnie jeszcze zaskoczyło w książce to uzmysłowienie sobie, że słynni (nazwiska dobrze znamy):  Emil Bernard, Georges Seurat, Paul Signac, i Paul Gauguin, Cesanne, Emil Zola, Henri de Toulouse-Lautrec , Edgar Degas, Claude Monet, Édouard Manet  żyli w jednym czasie, rozmawiali, spierali się ze sobą. Spory jakie toczyli ci wielcy są w książce przedstawione rewelacyjnie według mnie.   Z każdą przeczytaną stroną moje napięcie wzrastało- kiedy malarz namaluje słynne słoneczniki.  Irving Stone rewelacyjnie dozuje czytelnikowi emocje. Najpierw Van Gogh kupił żółty dom w Prowansji. Potem zachwycony żółtą barwą słońca uwiecznia żółty i cytrynowy kolor na wielu obrazach. Maluje ramy okien w żółtych barwach w żółtym domu. I wreszcie idzie w pola- maluje słoneczniki. 

W usta jednego z wielbicieli Van Gogha- doktora Lacheta wkłada pisarz następujące słowa :

W całej historii sztuki nie było dotąd niczego, co by się dało porównać z żółtością tych słoneczników. One jedne uczyniłyby go nieśmiertelnym”.    „Ale te pańskie słoneczniki… one będą leczyć ból serc i przynosić ludziom radość przez stulecia”.

 

   

Źródło- http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Vincent_Willem_van_Gogh_128.jpg

Słowa prawdziwe, potwierdziły się przypuszczenia doktora Lacheta, Vincent van Gogh właśnie dzięki słonecznikom jest nieśmiertelny. Bo któż z nas nie skojarzy Vincenta van Gogha ze słonecznikami?  Nieraz zdarza się nam mówić, że artysta ten czy tamten był wariatem. I na potwierdzenie tej tezy Irving Stone wkłada w usta doktora  Rey’a zdanie:  „Ale który artysta jest normalny? Gdyby był normalny, nie byłby artystą. Człowiek normalny nie stworzy nigdy dzieła sztuki. Je, śpi, pracuje mechanicznie i umiera. Artyści tacy jak pan są przewrażliwieni w odczuwaniu życia i natury, dlatego mogą je interpretować dla nas, reszty ludzi”  

Pole pszenicy z krukami (w powieści Pole z czarnymi ptakami) uważa się za ostatnie dzieło Van Gogha i także pisarz jako ostanie przedstawił je w powieści.

 

Źródło- http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Vincent_van_Gogh_(1853-1890)_-_Wheat_Field_with_Crows_(1890).jpg 

 Z całą pewnością przeczytam jeszcze książki Irvinga Stone’a  o Zygmuncie Freudzie i Jacku Londonie-oczywiście jeśli zdobędę.

środa, 13 sierpnia 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
-
upl
2008/08/13 13:51:38
czytalam obie powiesci Irvinga Stone - wiele lat temu - najpierw biografie Michała Anioła a potem van Gogha i uwazam, ze sa genialne
ostatnio czytalam tez biografie Camilla Pissarro - "Bezmiar sławy"
wspaniala
dluga i wspaniala
tez polecam
-
2008/08/14 07:54:01
Dzięki wielkie za namiary na następną dobrą książkę-mam nadzieję. Czasami mam wrażenie , że to co warte było przeczytania już przeczytałam. Te dwie ksiązki mnie zaskoczyły. Być może podana przez ciebie pozycja również mile mnie zaskoczy-dzieki
-
szamanka30
2008/08/14 20:31:33
Poza wspomnianym juz tu 'Bezmiarem sławy", polecam najnowszą ksiażkę Stone`a -"Grecki skarb" , o H.Schliemanie.Ukazała się jakieś 2 tyg. temu.
-
2008/08/18 20:21:57
Dziewczyny dziękuję za namiary-tych książek napewno nie przeoczę
-
2008/08/19 12:49:15
ja mam ogromną słabośc do Stone'a. Odnośnie "Greckiego skarbu" chciałam tylko sporostować, że wydawnictwo przesunęło datę wydania na 27 sierpnia;)
-
2008/08/19 20:00:49
No ja także mam słabość do tego pisarza. Poprzeczka została podniesiona wysoko. Nie tak szybko chyba zachwycę sie książką innego pisarza.
-
kasiar74
2008/08/20 14:30:19
Książka jest cudowna, czytałam ją ponad 10 lat temu a pamiętam ją doskonale. Prawdziwa perełka.
-
2008/08/20 20:33:24
Masz rację-perełka
-
be.el
2008/08/25 14:36:43
To ja do wora z propozycjami dorzucę jeszcze Pasje utajone o zyciu Zygmunta Freuda- czyta się jednym tchem i też na długo zapada w pamięci
-
2008/08/26 08:26:23
Wiem, wiem, książke o Freudzie mam także na oku. Tylko nie mogę jej dopaść
-
2008/09/01 11:53:25
Czy o Freudzie tez jest autorstwa Stone'a?
-
2008/09/01 17:24:48
Tak Kasiark-ku dobrze zgadłaś. O Freudzie tez Stone'a
-
Gość: Malutka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/11/10 19:12:47
Książkę O Freudzie można jeszcze kupić w księgarniach Świata Książki. Właśnie zakupię "Grecki Skarb".
-
2008/11/11 10:29:42
Malutka o Freudzie przeczytałam kilka dni temu ale nie zdążyłam jeszcze podzielić sie tym na blogu. Bardzo ci dziekuje za namiary