Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Królewskie skandale - Michael Farquhar

Już zerknięcie na spis treści daje nam pewność, że mamy do czynienia z autorem o nietuzinkowym poczuciu humoru (Lodowe łoże, Francuski pocałunek, Dopóki nie rozdzieli nas rozwód lub katowski miecz, Ogłaszam małżeństwo za zawarte! Niech żyje celibat! Itd.) 

Autor książki z rozbrajającą szczerością informuje, że nie umieszcza w swej kolekcji osób, które nie wsławiły się żadnym skandalem.Drzewa genealogiczne królewskich rodów umieszczone w książce bardzo ułatwiają orientację kto z kim…."ten tego Panie tego”.

Oprócz drzew genealogicznych kilka zabawnych rycin, oś czasu przedstawiająca indeks monarchów pojawiających się na kartach książki. Wszystko to czyni tę książkę zabawną, poukładaną, czytelną. Myślę , że podręczniki do nauki historii w szkołach gdyby były na tę modłę opracowywane, zyskałyby grono wiernych czytelników-uczniów.  

Autor nie oszczędza królów, królowych, cesarzy, a nawet papieży. Mnóstwo informacji podanych w zabawnej formie: 

Dementuje plotkę jakoby Katarzyna Wielka połączyła dwie namiętności konie i seks. No ale apetyt na seks to ona miała. A co ciekawe dopiero po 8 latach małżeństwa z Piotrem III straciła dziewictwo i to bynajmniej nie z powyższym mężem.  

Katarzyna Wielka- czy ta nobliwa dama ma „kurwiki w oczach?” (cytat wypowiedzi posłanki R.Beger)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Rokotov_ekaterina.jpg

Możemy też poczytać o całej historii związków małżeńskich Henryka VIII z sześcioma żonami. 

Bardzo ciekawie też są opisane stosunki panujące w rodzinie Bonapartych. 

Z kolei Piotr Wielki tak bardzo pragnął, aby ludzie z jego otoczenia pragnęli wiedzy jak on sam, że w Holandii podczas lekcji anatomii car usłyszał bolesny jęk towarzyszy na widok otwartych zwłok. Rozwścieczony ich słabością, Piotr rozkazał, by wszyscy po kolei zbliżyli się do zwłok, pochylili się nad nimi i odgryźli  kawałek ciała”. No przyznacie „niezły” pomysł na przyswajanie wiedzy. 

Piotr Wielki-okrutny geniusz ciekawy świata

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Peter_der-Grosse_1838.jpg  

Osobną część poświęcił autor papieżom. Dementuje legendę, jakoby kiedyś zasiadała na Piotrowym tronie papieżyca Joanna.  

Z kolei papież Pawł IV  polecił domalować odzienia postaciom w Kaplicy Sykstyńskiej. Mało tego, doprowadził do opracowania Indeksu ksiąg zakazanych, który przetrwał do XX wieku. Jednym z pierwszych „zakazanych” został Erazm z Rotterdamu. Papież Paweł IV uprzedził nazistów (wiek XVI)- zagnał żydów do getta  w Rzymie i zmusił ich do sprzedania swych majątków i noszenia żółtego nakrycia głowy. 

Papież Paweł IV-   ten staruszek napsuł ludzkości trochę krwi. Przyczynił się do opublikowania po raz pierwszy indeksu ksiąg zakazanych

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Pope_Paul_IV.jpg 

W książce tej znajdziemy również wstrząsający opis śmierci Marii królowej Szkocji (rozdz. po tytułem Do trzech razy sztuka) Kat wzniósł topór i z całą siłą zadał cios. Rozległ się jęk ofiary. Ku swemu przerażeniu kat zobaczył  iż chybił celu, zamiast szyi odłupawszy kawałek czaszki królowej. Słyszano, jak nieszczęsna wyszeptała „Słodki Jezu” gdy kat wzniósł topów ponownie. Tym razem niemal udało mu się odrąbać kark od reszty ciała, Zły i wyczerpany, zadał cios ponownie. Głowa potoczyła się po szafocie”.

Wiem jedno –tę książkę chciałabym mieć w swoim domu, aby móc od czasu do czasu zerknąć i przypomnieć sobie jakie to szalone kiedyś były czasy. A mówi się, że teraz świat oszalał, stał się zdegenerowany-ta książka daje kłam temu stwierdzeniu. Dawniej też było „ciekawie”, aż do bólu. 

czwartek, 28 sierpnia 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
be.el
2008/08/28 20:43:01
Ja bardzo lubiłam historię ( stąd też mąż- historyk:)))) i zawsze takie pikantne opowieści dodawały historii smaczku- mało takich ciekawostek w szkole i bractwo myśli, że historia to taki drętwy przedmiot- oczywiście musiałyby to być ciekwostki z dziedziny dozwolonej DO lat 18-tu:))) Na studiach gdy mialam historię Niemiec to jak ś.p. profesor M. opowiadał nam fakty poprzeplatane takimi ciekawostkami siedzieliśmy jak oczarowani i chodziliśmy na wyklady do innych grup. A książka zapowiada się ciekawie
-
vmr
2008/08/29 00:46:12
Oj, miałabym ochotę na tę książkę. :) Do takich ciekawostek bezboleśnie przylepiają się fakty, które już tak łatwo nie ulatują z pamięci. A swoją drogą Piotr Wielki miał w sobie to coś... ;)
-
judytta
2008/08/29 17:01:03
Myślę po przeczytaniu twjojego opisu że i mnie by ta książka zainteresowała.
-
kaliope1
2008/08/29 17:27:38
koniecznie- do schowka!!!
-
szamanka30
2008/08/31 09:07:09
Czytałam.Bardzo ciekawe. A może ktoś zaintersuje się takimi smaczkami i ciekawostkami dotyczacymi historii Francji? Guy Breton napisał 7 ksiazek z cyklu "Miłość rzadzi światem", W kazdej z nich znajdą się pisane w nieco frywolny, nawet rubaszny sposób opowiastki typu "Dlaczego Chlodwig przyjał chzresijaństwo?" , o porwaniu krolowej , o wieży Nesle i zdardzie , o Ludwiku XV itp. Mnóstwo tych historyjek , bo jak Breton pisze" rzeczytwista historia Francji jest historią romansów".Oczywiscie , poprawka wskazana, ale opowiastki ciekawe.
-
2008/08/31 19:02:26
Be.el oj to bardzo lubiłas tę historię,a nawet ją pokochałaś. Mysle że z każdym przedmiotem tak jest w szkole czy na studiach. Wszystko zależy od nauczuciela i jego wiedzy.Szkolna brać może siedzieć na fizyce czy biologii z rozdziawionymi buziami, ale nauczyciel musi coś sobą reprezentować. W tej książce są raczej zamieszczone informacje od lat 18-ale przecież młodzież przepada za horrorami.
Vmr-masz całkowitą rację. Postacie historyczne nie są juz takie anonimowe po zapoznaniu sie z wieloma faktami z ich życia.
Szamanko- oczywiście,że ktoś (ja) się zainteresuje. Juz tytuł nie pozostawia wątpliowości,że będzie to weła lekturka. A ,że może troszke naciagania to nic i takie tez trzeba poczytać dla "zdrowotnosci"