Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Madame Mao- Anchee Min

Historia życia żony Mao Tse-Tunga.

Opowieść rozpoczyna się od roku 1991, kiedy wdowa po Mao czyli Ciang Cing ma lat 77. Snuje wspomnienia ze swego życia. Od wczesnego dzieciństwa była buntownicza i wiedziała czego chce np. nie pozwoliła sobie krępować stóp. Dziadek zaraził ją miłością do śpiewu operowego. Została aktorką operową. Nawet kiedy już została żoną przywódcy Chin grała doskonale swoją rolę życia -jako żony Mao Tse-Tunga. Umiała schlebiać gdy to było konieczne, eliminować kochanki męża i rywali politycznych. Była podporządkowana humorom Mao, ale jednocześnie wywierała ogromny wpływ  na życie kulturalne w Chinach. Jej marzeniem było objąć władzę po śmierci Mao- to marzenie się nie spełniło. Aresztowana została w roku 1976 i więziona była do roku 1991.  

 Ciang Cing (zielona rzeka) to jej imię kiedy była żoną Mao, ale w dzieciństwie miała na imię June, następnie Lang Ping (niebieskie jabłko-Jiang Qing). Pierwszy raz wyszła za mąż mając lat 17. W sumie w swoim życiu miała czterech mężów.Z Mao tworzyli „parę doskonałą”. Posiadali podobne cechy charakteru: zazdrość, mściwość, bezwzględność, przebiegłość. 

  Książka składa się jakby z dwóch opowieści, które się przeplatają.  Jedna opowieść to wspomnienia Ciang Cing i pisane są one w pierwszej osobie. Przeciwwagą jest druga opowieść, którą  snuje autorka przytaczając fakty i oceniając postępowanie madame Mao. Autorka dołożyła starań, aby książka wiernie odzwierciedlała historyczne fakty- w książce znajdują się listy, wiersze i cytaty z oryginalnych dokumentów i przemówień.  

Mnóstwo wspaniałych rozbudowanych porównań, które możemy spotkać tylko w literaturze traktującej o kulturze chińskiej.

        No nie mogę sobie odmówić przyjemności umieszczenia zdjęć bohaterki książki

 

Fotografie pochodzą ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Jiang_Qing

poniedziałek, 07 lipca 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
2008/07/09 13:37:29
Jeszcze nie czytałam nic tej autorki, z Twojej recenzji wynika, że warto bliżej sie jej przyjrzeć w końcu;)
-
2008/07/09 15:23:16
Sto lat temu czytałam jeszcze tej autorki Dziki imbir-także świetna książka. Nawet nie wiem czy nie lepsza od Madame Mao
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2011/05/26 22:28:46
książka bardzo ciekawa ,przeczytałam i polecam , wniosek: chcieć to móc.