Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Byłam gejszą- Liza Crihfield Dalby

 

Nie jest to powieść. Pewnie popełnię gafę, ale nazwałabym tę książkę traktatem naukowym.

 Autorka- antropolog, Amerykanka przebywała w Japonii, stała się gejszą po to by opowiedzieć o ich życiu, zwyczajach. Opowiada skąd wzięły się gejsze. Jaka była ich rola na przestrzeni dziejów w Japonii? Jakie miejsce zajmowały w hierarchii zawodów w Japonii.Na przykład z książki dowiemy się, że słowo gejsza –to inaczej człowiek sztuki. Gejsze zaczęły się pojawiać w Japonii w XVI wieku, ale nie były to kobiety, lecz mężczyźni itd.

Książka interesująca z poznawczego punktu widzenia, ale dość ciężko się czyta. Naszpikowana jest terminami japońskimi. Wprawdzie na końcu książki jest słowniczek, ale …

Przemęczyłam pobieżnie, nie spasowała mi.

piątek, 02 maja 2008, jolad6

Polecane wpisy

Komentarze
germini
2008/11/28 18:09:57
Ha, ale wygrzebałam! ;)
A "Opowieść Murasaki" Dalby czytałaś?
-
2008/11/29 10:07:54
Ha, nie czytałam!
A to coś podobnego do tej tu powyższej?
-
germini
2008/11/29 19:48:05
Ha! ;)
Nic podobnego. W "Opowieści Murasaki" Dalby próbowała odtworzyć życie Murasaki Shikibu, która napisała sławną "Opowieść o księciu Genjim". Książka ma formę pamiętnika - autorka bazowała na zachowanych fragmentach dziennika poetki, a resztę dopowiedziała sama.
Styl pisania jest jak na mój gust trochę suchy, leciutko zahacza o reporterski, ale sądzę, że wynika to z braku odpowiednich umiejętności Dalby. Mimo to książka bardzo mi się podobała, chociażby dlatego, że miałam dzięki niej okazję podejrzeć życie Japończyków w XI wieku :) Pod tym względem autorka wykonała kawał dobrej roboty. Ogólnie polecam.
Ciekawa jestem, czy "Byłam gejszą" też przypadnie mi do gustu.
-
2008/11/29 22:40:01
Ha, ha, ha podglądać zycie Japończyków to ja też uwielbiam, ale nie z Dalby. Jesli ty masz jakieś "ale" do "Opowieści Murasaki" to tylko potwierdziłas moje przypuszczenia, że ta kobieta kunsztem pisarkim nie może sie pochwalić.
Co do Byłam gejszą to jestem absolutnie na nie.
Czytałam znacznie lepsze książki o tematyce japońskiej. Mów mi wuju a i tak sobie w tej chwili nie przypomnę tytułów.