Free Hit Counters
Pracoholizm - nie, Akoholizm - nie, Nikotynoholizm -nie, Seksoholizm - nie, Zakupoholizm - nie, Telefonoholizm - nie, KSIĄŻKOHOLIZM - yes, yes, yes !!!
Blog > Komentarze do wpisu

Jesień w Nowym Jorku- Joanna Oparek

   

      Książka nie jest rewelacyjna. Zresztą nie przypominam sobie rewelacyjnej książki polskiego autorstwa (oprócz Kapuścińskiego „Hebanu").

           Krytyk literacki Maks, jak o sobie mówi „gdzieś po pięćdziesiątce” snuje fantazje na temat romansu z o wiele młodszą kobietą Niną. Pojawia się też wątek kryzysu małżeńskiego i rutyny, a także rywalizacji między kolegami z dawnych lat –pisarzem amerykańskim, a krytykiem literackim.       

      Sięgając pamięcią w poprzednio przeczytane książki, zauważyłam, że rzadko mężczyzna-autor potrafi na tyle zrozumieć kobietę, aby móc sensownie opisywać jej świat. I tak samo odwrotnie, rzadko kobieta-autorka książki na tyle dobrze potrafi zrozumieć świat mężczyzny, jego system wartości, spojrzenie na świat, aby bohaterem powieści uczynić mężczyznę. To się tej autorce udało. Świetnie opisuje stan ducha, emocji, które targają mężczyzną wieku średniego. Podoba mi się ta książka także za ironiczny stosunek Maksa do samego siebie (tu podobieństwo do książek K. Grocholi).  

wtorek, 18 grudnia 2007, jolad6

Polecane wpisy